Jojoba meyvesinin fiziksel özelliklerinin belirlenmesi ve jojoba hasadının mekanizasyon olanaklarının araştırılması
The determination of physical proporties of jojoba fruit and research of the possilibities in jojoba harvest
- Tez No: 285238
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TUNÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada; jojoba meyvesinin mekanik (kopma kuvveti, sıkıştırma kuvveti, kritik hız) ve fiziksel özellikleri (boyut, hacim, özgül ağırlık, küresellik katsayısı) ile bitkinin hasadında değişik yöntemlerin uygulanabilirliği gözlemlenmiştir. Bu çalışma sonucunda uygulanan yöntemler, teknik başarılarına göre kıyaslanmış ve en uygun yöntem belirlenmiştir.Yapılan ölçümlerde; uzunluk 19.97 mm, genişlik 12.20 mm, kalınlık 12.15 mm, ağırlık 1.09 g, hacim 1.09 cm³, küresellik katsayısı 1.18, yoğunluk 0.987 g/cm³ , porozite %33, kopma kuvveti 10.09 N, kritik hız 16.16 m/s, çıtlatma kuvveti ise enine yönde 147.97 N ve boyuna yönde 22.48 N olarak hesaplanmıştır. Ayrıca bitkinin hasadında uygulanan yöntemler değerlendirildiğinde; en uygun yöntemin çırpma aleti ile yapılan hasat yöntemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mechanical (tensile strength, compression strength, critical speed) and the physical characteristics (size, volume, specific gravity, sphericity coefficient) of jojoba fruit and the applicability of different methods in harvesting of the plant were observed. All methods were compared according to the technical achievements and the most convenient method was determined.As a result, the length 19.97 mm, the width 12.20 mm, the thickness 12.15 mm, the weight 1.09 g, the volume 1.09 cm³, the coefficient of sphericity 1.18, the density 0.987 g/cm³, the porosity 33 %, the tensile strength 10.09, the critical speed 16.16 m/s, the transverse breaking force 147.97 N and the longitudinal breaking force 22.48 N were evaluated found. In addition, it was determined that the most appropriate harvesting method for jojoba is flapping.