Gemlik, Domat, Adana topağı ve Adana yerli zeytin yapraklarının antioksidan etkilerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant effects of Gemlik, Domat, Adana topaği and Adana local type olive leaves
  1. Tez No: 285239
  2. Yazar: FULYA HARP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜRKAN KEÇELİ MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Gemlik, Domat, Adana Topağı ve Adana Yerli zeytin yaprağı antioksidan aktivitesi incelenmiş ve bu aktivite ticari zeytin yaprağı ekstraktı ile BHT (Bütillendirilmiş Hidroksi Toluen) ve BHA (Bütillendirilmiş Hidroksi Anilin) gibi sentetik antioksidanlar ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, tüm derim zamanlarında Domat zeytin yaprağı, diğer zeytin yapraklarının ise bazı derim zamanlarında ticari zeytin yaprağı ekstraktı ile karşılaştırıldığında toplam fenol içeriğinin daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca Adana Topağı ve Domat zeytin yapraklarındaki toplam fenolik madde miktarlarının derim zamanına bağlı olarak değiştiği ve azaldığı belirlenmiştir. Ticari zeytin yaprağı ekstraktının DPPH serbest radikalini tutma kapasitesine ilişkin ARP değerleri çeşide ve hasat zamanına bağlı olmaksızın diğer zeytin yaprağı ekstraktlarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Antioksidan aktivite açısından, zeytin yapraklarının radikal tutma kapasitesinin 100 ve 200 ppm konsantrasyonda ticari zeytin yaprağı ekstraktına benzer, BHT'den daha yüksek ve BHA ile benzer veya daha etkili olduğu bulunmuştur. Oksidatif stabilite açısından ise, 100 ve 200 ppm konsantrasyonda zeytin yaprağı ekstraktları tüm derim zamanlarında ticari zeytin yaprağı ekstraktından daha etkili antioksidan aktivite göstermiş ve antioksidan etki konsantrasyona bağlı olarak artmıştır. Rafine zeytin yağının oksidatif direncinde, zeytin yaprağının ticari zeytin yaprağı ekstraktı kadar veya daha etkili olduğu ancak BHT ve BHA' dan daha az etkili antioksidan aktivite gösterdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the antioxidant activity of Gemlik, Domat, Adana Topağı ve Adana Yerli olive leaves were investigated and the results were compared to that of commercial olive leaf extract as well as snythetic antioxidants such as BHT and BHA. The results showed that Domat olive leaf at all harvesting time and other olive leaves at some harvesting time showed higher total phenolic contents than commercial olive leaf extract. The total phenolic content of Adana Topağı and Domat olive leaves were signifantly reduced depending on harvesting time. Values for DPPH radical scavenging activities showed that ARP values of commercial olive leaf extract were higher than other olive leaf extracts regardless of variety and harvesting time. However, the radical scavenging activity of olive leaves at some harvesting time at 100 or 200 ppm were similar to commercial olive leaf extract and higher than BHT and similar or higher than BHA . The addition of refined olive oil 100 and 200 ppm all olive leaves increased oxidative stability and caused to extracts to show better activity than commercial olive leaf extract. The activity of olive leaves were equal or better than commercial olive leaf extract but lower than that of BHT and BHA.