Jojoba (Simmondsia chenensis) küspesinin yem değerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A study on determination of feed value of jojoba (Simmondsia chenensis) meal
- Tez No: 611625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAZZEZ CÖMERT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, Jojoba (Simmondsia Chenensis) Küspesinin naylon torba tekniği ile kuru madde (KM) ve ham protein (HP) parçalanabilirlikleri ile HP içeriklerinin rumende etkin parçalanan protein (ERDP) ve parçalanmayan protein (UDP) miktarlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada, jojoba küspesinin rumende 0, 4, 8, 16, 24 ve 48 saatlik inkübasyon sürelerindeki kuru madde ve ham protein parçalanabilirlikleri belirlenerek ham protein içeriğinin ERDP ve UDP miktarları da hesaplanmıştır. Çalışmanın sonucunda jojoba küspesinin ortalama ham protein düzeyi 266.3 g/kg KM olarak belirlenmiştir. Ham protein içeriğinin ERDP ve UDP (by-pass protein) miktarının ise ortalama olarak sırasıyla 220.28 - 252.77g/kg KM ve 34.62-67.11g/kg KM arasında değiştiği tespit edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre Jojoba küspesinin rumende yüksek oranda protein parçalanabilirliğine sahip olduğu, by-pass protein içeriğinin ise oldukça düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle jojoba küspesinin hayvan beslemede kullanılmasında özellikle anti besleme faktörlerine dikkat edilmesi gerektiği ve rumende parçalanabilirliği azaltan muameler ile daha verimli kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine dry matter (DM), crude protein (CP) degradability, rumen effective degradable protein (ERDP) and undegradable protein (UDP) amount of crude protein contents of Jojoba (Simmondsia Chenensis) Meal by Nylon Bag Technique. In the study, the dry matter and crude protein degradability of jojoba meal at 0, 4, 8, 16, 24 and 48 hours incubation period in the rumen were determined and ERDP and UDP values of meal were calculated by using the obtained results. As a result of the study, the average crude protein content of jojoba meal was determined as 266.3 g / kg KM. According to the rumen outflow coefficients, the average ERDP amount of CP was ranged between 220.28 - 252.77g/kg DM and the average UDP amount of CP was ranged between 34.62-67.11g / kg DM. According to the our findings, it has been observed that the Jojoba meal has a high protein degradability in the rumen and the by-pass protein content is quite low. For this reason, it can be said that the jojoba meal should be used in animal feeding especially to be careful of anti-nutriton factors, and it can be used more efficiently with treatments that reduce degradability in the rumen.