Sulakyurt (Kırıkkale) dolayının jeolojisi ve Sulakyurt granitinin kesmetaş olarak değerlendirilmesi
Geology of the Sulakyurt (Kirikkale) and usage of sulakyurt granite as building facing stone
  1. Tez No: 285244
  2. Yazar: ESRA EVCİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YETİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnceleme alanı Kırıkkale ilinin yaklaşık 80 km kuzeydoğusunda yer alan Sulakyurt ilçesini içerisinde bulunduran H31 d2 paftasını kapsamaktadır.Çalışma sahasının temelini oluşturan ofiyolitik melanj, Paleosen yaşlı Sulakyurt graniti tarafından kesilmektedir. Üzerlerinde ise uyumsuz olarak Geç Eosen - Erken Miyosen yaşlı, konglomera, marn ve karbonatlardan oluşan İncik formasyonu yer almaktadır. İncik formasyonu üzerine açılı diskordansla Geç Miyosen yaşlı, konglomera, marn, kumtaşı ve kiltaşı ardalanmasından oluşan Kızılırmak formasyonu gelmektedir. Kızılırmak formasyonu içerisinde ara seviye halinde, formasyonla eş yaşlı petrografik olarak bazaltlardan oluşan Faraşlı volkanikleri yeralmaktadır. Paleosen yaşlı Sulakyurt graniti, İncik ve Kızılırmak formasyonları tarafından uyumsuz olarak örtülmektedir. Bölgenin en genç birimlerini alüvyon oluşturmaktadır.Bu çalışma ile Sulakyurt civarının ayrıntılı 1/25 000 ölçekli Jeoloji haritası hazırlanarak, Sulakyurt Granitinin yapı taşı olarak kullanılabilirliğini ortaya koymak amacıyla deneyler yapılmış ve deney sonuçları Türk Standartları Enstitüsü değerleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area includes H31 d2 map section which is in Sulakyurt town at the 80 km northeast from Kirikkale.The ophiolitic melange the basic of study area is cut by Sulakyurt granite. The late Eocene - early Miocene aged which is formed of conglomerate, marl and carbonete Incik formation exists unconformity upon them. Late Miocene aged Kizilirmak formation which is formed of conglomerate, sandstone, siltstone, claystone overlays on Incik formation with angular unconformity. Farasli volcanics formed by petrographicly basalts which are same aged by the Kızılırmak formation , exists in Kizilirmak formation at middle Paleocene aged Sulakyurt granite is underlaid by Incik and Kizilirmak. Allovium forms the most young unit of the area.In this study , preparing the detailed 1/25.000 scaled map of Sulakyurt area, aiming to prove the usability of sulakyurt granite as building block, experiments are made and experiments results are compered with TSE.