Kapıkaya/Karaisalı kum ocağında iş güvenliği risk analizi
Occupational safety risk analysis at sand quarry of Kapikaya/Karaisali
- Tez No: 285243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı; kum ocaklarında iş güvenliği açısından ortaya çıkabilecek tehlike ve riskleri analiz ederek kabul edilebilir seviyelerde tutabilmek için alınması gereken önlemleri belirtmektir.Uygulama alanı olarak; Bayazıtoğlu İnşaat Maden ve Tic. Ltd. Şti'ye bağlı Karaisalı-Kapıkaya Kum Ocağı seçilmiştir. Kum ocağındaki tehlike ve riskler L Tipi Matris yöntemi ile değerlendirilmiştir. Tespit edilen tehlikeler; personele eğitim verilmemesi, ocak sahasında personelin kişisel koruyucu donanım kullanmaması, eski ekipmanlarla çalışılması, çalışma esnasında gürültü, toz, titreşim oluşması ve sahaya yabancı kimselerin girmesidir. Riskler ise iş kazaları, meslek hastalıkları, yaralanma, sakat kalma, mali kayıplar ve işlerin aksamasıdır. Kabul edilebilir seviyelerin üzerinde kalan riskler ise titreşim, gürültü ve toz ölçümünün yaptırılmaması ve kişisel koruyucu donanımların koruyuculuk seviyesinin tespit edilememesidir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the necessary precautions to keep the hazards and risks at acceptable levels which can be occurred in term of occupational safety in sand quarry by analyzing these dangers and risks.The application field has been chosen Kapıkaya/Karaisalı Sand Quarry which is belongs to the Bayazıtoğlu İnş. Maden ve Tic. Ltd. Şti. The hazards and risks have been evaluated by L Type Matrix Method, to reduce the levels of risks at acceptable levels have been determined by the precaution controls. The identified hazards, staff training not given, querry field staff not use personal protective equipment, old equipment work, work during the noise, dust, vibration and the formation of foreign persons entering the field. Risks of occupational accidents, occupational diseases, injury, disability, financial losses and business disruption. Acceptable levels of vibration on the remaining risks, the measurement of noise and dust, and personal protective equipment deems are launched determine the level of protection.