2006-2010 yılları arasında Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde uzaktan algılama ile ekili ürün değişimi tespiti
Cultivated crop change detection on Seyhan and Yüreğir districts by remote sensing between the years 2006 and 2010
- Tez No: 285266
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Adana İline bağlı Seyhan ve Yüreğir merkez ilçelerinde bulunan ekili alanların 2006 yılı ile 2010 yılı arasındaki ürün değişimleri uzaktan algılama yöntemleri ile belirlenmiştir. Çalışmada 2006 ve 2010 yıllarının Ağustos aylarında Landsat-5 uydusu TM algılayıcısına ait uydu görüntüleri kullanılmıştır. Bu görüntüler üzerinde kontrollü sınıflandırma yöntemlerinden en çok olabilirlik yöntemi kullanılarak sınıflandırma yapılmıştır. Sonuçta bu sınıflandırmaya dayanılarak mısır 1. ürün, mısır 2. ürün, pamuk, soya ve ekili olmayan alanların bu iki yıl arasındaki değişimleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, changes in cultivated crops were determined by remote sensing methods on Seyhan and Yüreğir districts of Adana Province between the years 2006 and 2010. Landsat-5 TM images were used which was taken in August 2006 and 2010. These images were classified by maximum likelihood algorithm of supervised classification method. Based on these classification result, change detection of corn 1st crop, corn 2nd crop, soybean, cotton and non-cultivated areas have been identified between these two years.