Düşük tenörlü mangan cevherlerinin zenginleştirilmesinin araştırılması
Investigation of low grade manganese ores enrichment
- Tez No: 285267
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Antalya ve Yahyalı-Kayseri bölgelerinden alınan mangan cevherlerinin; Sallantılı masa, MGS (Multi Gravity Seperator), PERMROLL kuru manyetik ayırma, Flotasyon ve Kimyasal liç yöntemleri uygulanarak zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Yapılan XRD analizleri sonucunda, Antalya numunesinin başlıca; Kuvars, Manganit ve Pirolusit mineralleri, Kayseri numunesinin ise başlıca; Kuvars, Hematit, Götit, Todorokit, Mangan Oksit minerallerini içerdiği tespit edilmiştir.Deneysel çalışmalar sonucunda bu cevherlerlerden satılabilir konsantre üretmek mümkün olmamıştır. Ancak MGS deneysel çalışmasında tespit edilen optimum koşullarda (-0,106 mm tane boyutu, 4o eğim, 3 L/dk yıkama suyu, 2.2 L/dk besleme hızı ve 180 dev/dk tambur dönme hızı) yapılan deneyler sonucunda Antalya numunesinden %41,24 Mn ve %78,71 verim ile MGS konsantresi elde edilmiştir.Kayseri numunesi kullanılarak yapılan kimyasal liç deneysel çalışmasında ise belirlenen optimum koşullarda (1/12 katı oranı, 0,4 M H2O2, 3 M HCl derişiminde, 95 oC sıcaklıkta, 1/12 katı oranında ve 120 dk liç süresi) yapılan deneylerin sonucuna göre Mn'ı çözeltiye alma verimi %99,18 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, processing of manganese ores taken from Antalya and Kayseri Yahyalı areas was investigated applying Shaking Tables, MGS (Multi Gravity Seperator), PERMROLL Dry Magnetic Seperator, Flotation and Chemical Leaching methods. Sample characterization by XRD showed that the presence of a variety of minerals mainly; Quartz, Manganite and Pyrolusite in Antalya sample and Quartz, Hematite, Goethite, Todorokite, Manganosite in Kayseri sample.According to experimental results a saleable concentrate is not obtained applying the methods mentioned above. However, at the optimum conditions (-0,106 mm particle size, 180 rpm speed, 4o incline degree, 2.2 L/min feed rates, 15% pulp density) of MGS for Antalya sample, a concentrate was obtained with 41.24% Mn, yield 78.71%.At the optimum conditions (1/12 solid rate, 0.4 M H2O2, 3 M HCl rate, 95 oC temperature, 1/12 pulp density and 120 minutes leaching time) of chemical leaching for Kayseri sample, leaching yield was 99.18%.