Uç kullanıcı açısından MİY'in kritik başarı faktörlerinin algılanması üzerine bir araştırma
Critical success factors in the end user's perception of a study on CRM
  1. Tez No: 285269
  2. Yazar: IŞILAY ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA H. YÜREĞİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Globalleşme sürecine girilmesi sonucunda yerel rekabet uluslararası rekabete dönüşmüş, dolayısı ile sadık müşteri kavramı iyiden iyiye ağırlaşan piyasa koşulları içinde çok daha önemli hale gelmiştir. Çalışmada, MİY' in uç kullanıcılar açısından bilgi ve kullanım düzeyleri araştırılarak, konuyla ilgili katılım düzeyleri tespit edilmeye çalışılacaktır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin müşteri ilişkileri yönetimindeki uygulamalarını kullanıcılar açısından ele alarak, MİY in kritik başarı faktörlerini tespit etmektir. Bu noktada, müşteri memnuniyetini üst seviyede tutarak, teknoloji çağına uyum sağlamanın en başlıca yöntemlerinden sayılabilecek olan MİY çözümünün başarılı uygulamalarını gerçekleştirmenin bağlı olduğu faktörlerin incelenmesi önemli ve gereklidir. Araştırmada hazırlanan anket formu, Türk işletmelerinde görev alan 1000 beyaz yakalı çalışana ulaştırılmış, 130 katılımcıdan yanıt alınmıştır. Anket ve hipotez testi sonuçlarına göre, MİY uygulamalarında başarıya ulaşmada en önemli faktörler; üst yönetim desteği, müşteri odaklılık ve teknolojik hazırlık olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the process of globalization has entered into a local competition to international competition, so thoroughly with the concept of loyal customers have become much more important in the worsening market conditions. In the study, the CRM in terms of end users and usage levels of information to investigate, on the issue of participation levels are evaluated. The main purpose of the study, companies operating in Turkey in terms of customer relationship management applications to address users, the CRM is to identify the critical success factors. At this point, keeping a high level of customer satisfaction, ensure compliance with the age of technology can be considered the main methods of achieving the CRM solution depends on the successful investigation of factors is necessary and important applications. A questionnaire developed by the research, passed on Turkish businesses involved in the 1000 white-collar employees, 130 participants responded. According to the results of the survey and hypothesis testing, the most important factors in achieving success in CRM applications founded as; top management support, customer focus and technological preparation, respectively.