Bir kentsel dönüşüm ironisi: Osmaniye'de yapılan yeni toplu konut uygulamaları
The irony of an urban renewal: The new public housing applications in Osmaniye
  1. Tez No: 285268
  2. Yazar: ARMAĞAN SARPKAYA
  3. Danışmanlar: DR. AHMET KOÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmada, kentsel dönüşüm kapsamında Osmaniye ili ve ilçelerinde yapılan yeni konut alanlarına ait bina performansları,“Kullanım Sonrası Değerlendirme”yöntemi ile değerlendirilmiştir.Araştırma kapsamında, fiziksel mekan analizleri, gözlem ve görüşmeler yapılarak, tasarım ve uygulamada aksayan yönler saptanmış ve kullanıcıya ait memnuniyet düzeyleri belirlenmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonucunda, sorunlara getirilen önerilerle yeni yapılacak tasarımların daha başarılı olması hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, building performance belonging to the new housing areas in Osmaniye and its districts in the content of urban renewal is evaluated by the ?Method of Post Occupancy Evaluation.?In the content of study, by making physical space analyses, observations and interviews, the failing sides in projection and application have been determined and the levels of users? satisfaction is stated.As a result of evaluatins, new designs are aimed to be more successful with the suggestions brought to problems