Havasız çamur yatağı sisteminde besleme rejiminin sistem kararlılığı ve çamur özelliklerine etkisi
- Tez No: 28528
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAŞTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET HAVASIZ ÇAMUR YATA?I SİSTEMİNDE BESLEME REJİMİNİN SİSTEM KARARLILI?I VE ÇAMUR ÖZELLİKLERİNE ETKİSİ Bu çalışmada, havasız çamur yataklı reaktörlerde besleme rejiminin sistem kararlılığı ve çamur özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Deneysel çalışma sırasında gider sanayii atıksuyu karakterinde sekiletik olarak hazırlanan atık su kullanılmıştır. Birinci bölümde tezin konusu ile kapsamı açıklanarak önemine değinilmiş ve bu kapsamda araştırılan konular belirtilmiştir. ikinci bölümde anaerobik arıtma sistemleri ile ilgili genel bilgiler ile havasız arıtma sistemleri hakkında özet bilgiler verilmiş ve sistemin işletmeye alma ve proje kontrolünde dikkat edilecek hususlar özetlenmiştir. üçüncü bölümde havasız arıtma sistemlerinin modellemesinde kullanılan kritik modellerden bu çalışmada kullanılan ikisi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde deneylerin yapıldığı iki adet model havasız çamur yatağı reaktörü, beslenen atıksu, ölçüler parametreler ve çalışma programı hakkında bilgi verilmiştir. Beşinci bölümde deneysel çalışma sırasında elde edilen sonuçlar verilerek bu sonuçların değerlendirilmesi yapılmıştır. Deneysel çalışma sirisi sürekli diğeri kesikli beslenen 10.35 İt hacmindeki iki adet havasız çamur yataklı reaktörde yapılmıştır. Sürekli reaktöre bir saatte veriler debi kesikli reaktöre 15 dak. verilmiş 45 dak. beklenmiştir. Çalışmalar sonunda kesikli reaktörün KOI giderimi gaz oluşumu bakımından sürekli reaktörlerden daha iyi olduğu belirlenmiştir. Deney sonuçlarının kiretik değerlendirilmesi sonucunda yüksek KOI konsantrasyorlarında çalıştırılan çamur yatıklı reaktörler için ikinci mertebe modelinin ikinci mertebe modelinden daha uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca kesikli beslemede en uygun besleme düzeninin 1 saatte 30 dakika besleme olduğu tesbit edilmiştir. Altıncı bölümde ise yapılan çalışmanın sonuçları özet olarak verilmiştir.,# sl(( *.* ' î 5 ^ İ v V.ıv '
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF FEEDING PATTERN ON PROCESS STABILITY AND SLUDGE CHARACTERISTICS IN ANAEROBIC SLUDGE BED REACTORS In this study, the effects of reactor feeding pattern on process stability and sludge characteristics, in anaerobic sludge bed reactors, have been investigated. In the experimental study, a synthetically prepared solution, as substrate which has the same characteristics as food industry wastewaters, has been used. In the first chapter, the subject and content of the thesis have been explained and the importance of the subject has been stressed. Then, the investigated topics have been introduced. In the second chapter of the study, general information about anaerobic treatment systems has been given and important points on start-up phase and process control have been summarized. In the third chapter, two of the mathematical models, which is used in the modelling of anaerobic treatment systems, have been introduced. In the fourth chapter, two model reactors of anaerobic sludge bed process, in which the experiments conducted, have been introduced. The characteristics of feeding solution, the measured parameters and experimental schedule have been explained. In the fifth chapter, the results of experimental study have been presented. The evaluation of the results has been given. The experimental study has been conducted on two anaerobic sludge bed reactors with volume of 10.35 liters for each. One of the reactors was batch and the other one was continuous. Although the reactors has been fed with the some hourly flowrate of substrate, the batch reactor has been fed for only 15 minutes of one hour. As a result of the experiments, it has been found out that COD removal efficiency, gas production, biomass accumulation and sludge characteristics of the batch reactor are better than those of the continuous reactor. Kinetical evaluation of experimental results have shown that, the second order Grau model is more suitable than Monod model for anaerobic sludge bed reactors treating strong wastewaters. Moreover, it has been deduced that, the best feeding procedure of the batch reactor is 30 minutes feeding within 1 hour. ~i > In the last chapter the results of this thesis have been summarized.