Plastik atıkların değerlendirilmesi, geri kazanılması ve sağlığa etkileri
- Tez No: 28527
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM BAŞTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Çevre Mühendisliği, Chemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çevre kirlenmesinin boyutları nüfusun artması, sanayi ürünlerinin çeşitlilik kazanması, refah seviyesindeki gelişmeler v.b. gibi çeşitli parmetrelere bağlı olarak her geçen gün biraz daha artmaktadır. Gelişen sanayiye bağlı olarak yeni yeni maddeler kullanıma sunulmaktadır. Plastikler de kazandıkları çeşitlilik ve kullanımlarındaki geniş alan nedeniyle endüstriyel olarak büyük önem kazanmışlardır. Plastikler, günümüzde ucuzluk, kolay işlenebilme, kullanma açısından uygunluk, temiz görünüm gibi sebeplerden dolayı artan hızda üretilmekte ve tüketilmektedir. Buna bağlı olarak sonuçta, plastikler doğada bırakıldığı zaman yaklaşık 450-500 sene bozulmadan kalabilmekte ve çevre kirliliğine sebep olmaktadır. Bu nedenle yapılacak olan plastiklerin toplanması, biriktirilmesi ve yeniden değerlendirilmesi ile hem çevre kirliliğinin en aza indirgenmesi hem de ülke ekonomisine katkı sağlanması temin edilir. Çalışmada ayrıntılı olarak beş temel termoplastiğin yapısal özellikleri ve kullanıldığı yerler verildikten sonra bunlara ait sınıflandırma yapılmıştır. Daha sonra 1 980-1 992 yılları arasında plastiklerin Türkiye üretimleri, ihracaat-ithalat değerleri olayın boyutlarını belirlemek bakımından verilmiştir. Bundan sonra atık plastik malzemelerden kimyasal ürünlerin geri kazanılması, enerjinin geri kazanılması, plastik malzemelerin geri kazanılması alternatifleri üzerinde durulmuştur. Elde edilen geri kazanılmış plastik malzemelerin kullanıldığı yerler araştırıldıktan sonra gıda ambalajı olarak kullanılan plastiklerin meydana getirdiği sağlık problemleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın 8. Bölümünde atık plastikler üzerinde yapılan ağır metal tayinlerinin sonuçları verilmiş ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The dimensions of environmental pollution are ever increasing depending on the different parameters. New materials are being introduced to the market in parallel to the developing industry. An important group of these materials is plastics. Plastics are produced and used on a vast scale. Productions and consumptions of plastics are rapidly increasing depending on the reasons like low prices, easy processing and clean appearance etc. When we put the plastics in the nature, they do not undergo biodegradition for about 400-500 years. This results in environmental pollution problems. With renovation and recycle of plastics, environmental pollution is reduced at the same time additional resources is generated to the countries economy. In this study, after given structural properties and the uses of five basic thermoplastics (LDPE, HDPE, PP, PS, PVC) classifications are presented. In order to show the dimensions of the issue, import and export values of plastics between 1980-1992 in Turkey are given.The procedures to recycle the plastic materials, conversion to the chemical basic products, and to obtain energy are discussed.The effect of food packing using plastics on health are discussed. In chapters, the experimental procedures, heavy metal content of the recycled plastics, the results and their evaluations are presented.