Eber ve Kamarık göllerinde ötrofikasyon ve trofik seviyelerinin araştırılması
- Tez No: 28529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada Afyon tli Sınırları içinde bulunan Eber ve Karamık Göllerinde ötrofikasyon ve trofik seviyeleri araştırılmıştır. Çalışmanın hedefi göllerin kirlenmelerine neden olan kaynakların ve kirletme oranlarının tesbitidir. Birinci ve ikinci bölümde ötrofikasyonun tanımı ve önemi verilmiştir. Üçüncü ve dördöncü bölümlerinde ise her iki gölün Cografik, îklim ve Hidrolik durumları verilmiştir. Beşinci bölümde ötrofikasyonun belirlenmesi için gerekli parametreler ve bağıntılar verilmiştir. Altıncı ve yedinci bölümlerde deney sonuçları ve deney sonuçlarının değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Sekizinci bölümde Göl Modelleri verilmiştir. Dokuzuncu bölümde ise bu çalışmada elde edilen sonuçlar özet halinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the eutrophication and trophic status of the Eber and Karamxk Lakes in Afyon province were investigated. The aim of the study was to determine the sources of pollution and their relative contributions. The eutrophication process is introduced in the first and second chapter. Geogrophical, climate and hydrology characteristics, were given in the third and 4th chapter. Parameters of eutrophication and formulary were given 5th chapter. Experiments and result of experiments were given 6th and 7th chapter. Lake Models were proposed in the 8th chapter. The main conclusions of the study were summarized, in the last chapter.