B7 Elazığ bölgesinde yetişen Centaurea, Psephellus ve Cyanus cinslerine ait türler üzerinde morfolojik ve palinolojik araştırmalar
Morphological and palionologicial researches on the kinds belonging to the Centeaurea, Psephellus and Cyanus species of B7 Elaziğ region
  1. Tez No: 285292
  2. Yazar: KÜRŞAT KARGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırma da B7 Elazığ bölgesinde yetişen Centaurea, Psephellus ve Cyanus cinslerine ait 28 taksonun morfolojik ve palinolojik yönden incelenerek her taksona ait dış morfolojik özellikler ve palinolojik özellikler saptanmıştır.Dış morfolojik özellikler; doğal yetişme ortamlarından toplanan bu taksonların özellikleri, taze metaryaller üzerinde yapılan ölçümlere ve floristik-sistematik yayınlara dayanılarak belirlenmiştir. Bitkilerin yaprak, kapitulum, involukrum, fillari (involokrum yaprağı), çiçek, aken ve papusları ölçülmüş ve özellikleri saptanmıştır. Palinolojik incelemelerde ise 28 taksona ait polenlerin, polen morfolojileri ile ilgili ölçümleri yapılmış ve özelikleri saptanmıştır.Bu çalışma ile B7 Elazığ karesine ait yeni kayıtlar elde edilmiştir. Bu kayıtlar içinde özellikle C5 Adana-Hatay bölgesinde yetişen ve endemik olan Centaurea antitauri ilk olarak B7 Elazığ karesinde yeni kayıt olarak bulunmuştur. Ayrıca Centaurea carduiformis'in alttürleri olan Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. thrincifolia ve Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. carduiformis bu tez çalışmasıyla ilk olarak B7 Elazığ bölgesi için yeni kayıt olarak belirtilmiştir. Bu yeni kayıtlara ait tüm özellikler tablolar üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 28 taxa belonging to the genus Centaurea, Psephellus and Cyanus, naturally growing in Elazig Region (B7), were investigated in terms of their morphological and palinological properties.The external morphological properties of 28 taxa are determined on the basis of measurements on fresh plant samples and on floristic-systematic publication. Leaves, capitulum, involucre, phyllary, flower, achen and pappus for per species are measured, and their morphological characters are determined in detail. Moreover, the pollen morphology of the species belonging to the genus Centaurea, Psephellus and Cyanus are investigated using light microscopy in detail.C. antitauri is an endemic species known from C5 Adana-Hatay. Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. thrincifolia ve Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. carduiformis are the species known from different squares except for B7 Elazig. As a result of the MSc study new species records for B7 Elazig square are determined. These species, which are new records for B7 Elazig, are Centaurea antitauri, Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. thrincifolia and Centaurea carduiformis subsp. carduiformis var. carduiformis. All the properties are shown in Table 1, 2, 3.