Bartın ili göknar meşcerelerinin biyokütle tablolarının hazırlanması
Estimation of biomass tables of fir stands in Bartin
  1. Tez No: 285293
  2. Yazar: TUNCAY KARABÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN DURKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışma, Bartın İli içerisindeki Uludağ göknarı meşcerelerinin tek ağaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yaş ve fırın kurusu ağırlık tablolarının hazırlanabilmesi için, çap basamaklarını temsil eden (4-60 cm) 34 adet örnek ağaç alınmıştır. Örnek ağaçlar kesilmiş ve daha sonra gövde, bütün ticari ve ticari olmayan dallar ve ibreler ayrı ayrı kümelenmiştir. Bütün bileşenler tartılarak yaş ağırlıkları belirlenmiştir. Gövde dipten tepeye doğru 2.05 m'lik seksiyonlara bölünmüştür. Bu seksiyonların her iki uç kısımlarındaki çap ölçümü, gövde ucunda kalan uç parçanın, dip çapı ve boy ölçümü yapılmıştır. Ölçümlerden yararlanılarak seksiyon ve tüm ağacın hacimleri hesaplanmıştır. Çap-hacim ilişkisini en iyi yansıtan regresyon denklemi belirlenmiş ve bu regresyon denklemi kullanılarak göknar için tek girişli yerel hacim tablosu düzenlenmiştir. Her gövde ve kesitinin ortasından 5 cm kalınlığında örnek kesit ve her dal gurubundan ve ibrelerden örnekler alınmıştır.Alınan her bir örnek kesitin ve dal örneğinin kabukları ayrılarak, odun ve kabuk yaş ağırlıkları belirlenmiştir. Dal ve ibre örneklerine ait yaş ağırlıklarda ayrı ayrı saptanmıştır. Daha sonra laboratuarda bütün örneklerin fırın kurusu ağırlıkları belirlenmiştirTek girişli ağırlık tabloları oluşturmak amacıyla, göğüs çapı-bileşenlerin ağırlık değerleri ile ilişkiye getirilmiş ve ilişkiyi en iyi yansıtan modeller saptanmıştır. Çift girişli ağırlık tabloları oluşturmak için, göğüs çapı ve boyu ile ağaç bileşenlerin ağırlık değerleri ilişkiye getirilmiş ve ilişkileri en iyi yansıtan model seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was realized to determine single tree and stand biomass amounts of Uludağ fir in Bartın province. 34 sample trees which symbolized diameter classes (4-60 cm) were measured to prepare fresh and oven-dry biomass tables. Sample trees were harvested and then all branches that are commercial and not commercial and needles are classificated. Fresh weights of all components were weighted. Stems were divided into 2,05 m-long sections from the bottom to top and diameters of sections from both sides and base diameter and height of top part were measured. From these measurements, section and stem volumes were determined. Regression model that the best represent breast height diameter-stem volume relationship were determined and using this model local single entry volume table was constructed. Sample disks that are 5 cm-thickness, from mid of all stem sections and sample parts from both branch groups were taken. Barks of all sample disks and branch parts were shucked and fresh weights wooden parts and barks were measured. Additionally, fresh weights of needle were measured. All samples were dried at oven and oven-dry weights were determined in laboratory.To construct single entry biomass tables, best models were determined represent diameter-weight relationships of components. To construct double entry biomass tables, best models were determined represent diameter and tree height and weight relationships of components.