Akıllı sistemler teknoloji eğitimi kiti (ASTEK) ile sesin fiziğinin öğretimi: ilköğretim 8. sınıf örneği
Teaching of sound in physics with the kit of intelligent systems for technology education (ISTE): A case of 8th grade
  1. Tez No: 285314
  2. Yazar: HAMİYET HİLAL FİDE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Akılı Sistemler Teknoloji Eğitimi Kiti (ASTEK) ile gerçekleştirilen bu çalışmada sesin fiziğinin, öğrencilere kavramsal öğretiminin yanında fen ileteknoloji arasındaki ilişkileri kavratmak da amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda yapılan etkinliklerde ASTEK Adidaktik Öğrenme Ortamı görevini üstlenmiştir. Nitel araştırma desenindeki bu çalışmada betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır.Araştırmanın örneklemini 8. sınıfa kayıtlı 16 öğrenci oluşturmaktadır. ASTEK' in yapay kulak yazılımı ile gerçekleştirilen etkinliklere öğrenciler dörderli gruplar halinde katılmışlardır. Yapay kulak yazılımı ile gerçekleştirilen bu etkinlikler 60 dakika sürmüştür. Araştırmanın veri kaynaklarını öğrenci görüşme formları, etkinliklere ilişkingözlem notları ve video kayıtları ile öğrenci görüşmelerine ilişkin ses kayıtları oluşturmaktadır. Araştırma sonuçları, öğrencilerin `frekans, genlik, ince ve kalın ses' konularında kavramsal değişim yaşadıklarını göstermiştir. Bunun yanında öğrencilerin fen ile teknolojiye olan bakış açılarında da olumlu yönde bir değişim gözlenmiştir. Sonuç olarak bu araştırma, ASTEK' in ses gibi soyut bir kavramı öğrenmede ve fen ile teknoloji arasındaki ilişkileri kavratmakta etkili bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this study, conducted via the Kit of Intelligent Systems for Technology Education (ISTE) were to teach students physical properties of sound conceptually and to have students conceptualize the relationships between science and technology. For these purposes, ISTE were employed for the activities to create an Adidactical Learning Environment. This qualitative research used a descriptive data analyses method. The sample of the study was 16 eighth grade students. The Students worked with artificial ear software of ISTE in groups that consisted of four students in each group. The activities on artificial ear software lasted 60 minutes. The data sources were consisted of student interview forms, observation notes and video records about the activities, and audio records of students? interviews. The results of the study showed that students demonstrated conceptual changes in the concepts of `frequency, amplitude, and thin and thick sounds.? Also, it was observed that students demonstrated a positive change in their point of views about science and technology. It is concluded that ISTE is an effective tool to learn abstract concepts like sound and to comprehend the relationships between science and technology.