İplik çapı ve yassılması üzerine bazı araştırmalar
  1. Tez No: 28532
  2. Yazar: NİLGÜN YALÇIN(ÖZDİL)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF KURBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Some Investigation Upon the Yarn Diameter and Compression In this thesis we intended to measure yarn thickness under various compression and tension by an intermediate bobbin device of circular knitting machines. We observe that in the intermediate bobbin yarns are set up on top of each other making an helix form. The method of measuring yarn thickness on this apparatus is to count the number of rows in a unit length and taking its reverse as the diameter of a single yarn. Some trial with cotton, acrylic and wool yarns were made first for finding the conditions of diameter measurements. At the same time the diameter of each yarn is found by optical method for comparison purposes. To find the thickness of various counts of yarns an experimental work has been carried out by taking at least four different counts of wool, acrylic and cotton yarns on the above mentioned apparatus. The results are shown on graphs and some empirical formulas are obtained. Besides, the effects of twist, wet relaxation and waxing on yarn thickness are also investigated. OZET iplik çapı ve yassılması üzerine bazı araştırmalar Bu tezde yuvarlak örme makinalarında kullanılan ara bobin tertibatı ile çeşitli gerginlik ve baskı altında iplik çapın» ölçmeye çalıştık. Ara bobin tertibatında ipliklerin helisel olarak birbirlerinin üzerine yerleştiğini gözlemledik. Bu aparat üzerinde iplik kalınlığını ölçme yöntemi, birim uzunluktaki sıra sayısını saymak ve tek bir iplik çapı için bunun tersini almaktır. Önce çap ölçüm koşullarım bulmak için pamuk, yün ve akrilik ile bazı çalışmalar yapılmıştır. Aynı zamanda kıyaslama amacıyla her bir ipliğin çapı optik metodla ölçülmüştür. îplik çapını bulmak amacıyla çeşitli numaralardaki iplikler üzerindeki deneysel çalışma dört farklı numarada yün, akrilik ve pamuk iplikleri için bahsedilen aparat üzerinde yapılmıştır. Sonuçlar grafikler halinde gösterilmiş ve ampirik formüller bulunmuştur. Ayrıca bükümün, yaş relaksasyonun ve parafinin iplik kalınlığına olan etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)