Open-end rotor ipliklerinde iplik özellikleri ile lif özellikleri arasındaki fonksiyonel ilişkilerin tahminlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 28533
  2. Yazar: HÜSEYİN KADOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ring iplikçiliğinin yanı sıra ticari önemi bulunan diğer bir önemli eğirme yöntemi de oPen-end rotor iplikçiliğidir. Bu yöntem kapasite ve kullanım alanı bakımından dünyada ikinci sırada bulunmaktadır. Rotor iplik makinalar ında halen dünyada en çok kullanılan hammadde de pamuk olup kullanım oranı diğer liflerin içinde 'A 60*ın üzerindedir. Bu çalışmada dünya çapında sahip olduğu ekonomik önem dolayısı ile OE-rotor pamuk iplikleri ele alınmış ve tüylülük» düzgünsüzlük, kopma uzaması» mukavemet gibi iplik özellikleri ile Pamuk lif özellikleri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Yukarıda sözü edilen iplik özellikleri ile pamuk liflerinin arasındaki ilişkiler çoklu regresyon analizi yöntemi ile istatistiksel olarak belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen regresyon denklemleri yardımı ile de iplik özelliklerinin lif özelliklerinden yararlanarak tahminlenmesi amaçlanmıştır. Bu denklemlerin elde edilmesi ile üretimi düşünülen belirli tipteki OE-rotor Pamuk ipliği İj için daha bilinçlfj bir şekilde materyal seçilebileceği düşünülmüştür. Ancak elde edilen regresyon denklemlerinin daha geniş sınırlar içinde kullanılabilmesi» başka bir deyişle her numara ve bükümdeki iplikler için geçerli olması bakımından regresyon analizine iplik numarası, iplik bükümü ve rotora beslenen: bandın düzgünsüzlük değeri de dahil edilmiştir. \:-142- îstatistiksel çalışmanın yapılabilmesi için gerekli olan deneysel veriler özel olarak üretilen rotor Pamuk ipliklerinden ve bu ipliklerin yapıldığı pamuklardan elde edilmiştir. Bu amaçla ortalama lif özellikleri farklılık gösteren oniki adet pamuk iplik harmanı kullanılmıştır. Her harmandaki liflerin ezellikleri demet halinde
Özet (Çeviri)
Commercially important another spinning technology» besides ring spinning, is open-end rotor spinning technology. This spinning method occupies an important place in the textile industry with respect to the total capacity and end-products. Cotton is the most widely used raw material in rotor spinning and its share is almost over 60 V, amongst the other short staple fibres. For this thesis »due to its world wide accepted economical importance» open-end rotor spun cotton yarn has been chosen as a topic. In the investigation, the relationships between some of the important yarn characteristics such as hairiness, elongation, unevenness and strength, and some cotton fibre properties have been tried to determine by means of multiple regression ' i techniques. It is aimed to predict the yarn properties from fibre properties by the help of these regression equations. It was thougth that by using these regression equations it will be Possible to select the optimum quality cotton fibre to produce a desired yarn quality. Yarn count, yarn twist and sliver unevenness Parameters were also included into the regression analysis in order to use these equations for yarns which have different count and twist. j.I