Polyester/viskon karışımı kumaşlar üzerine tek kademede baskı yöntemlerinin araştırılması
- Tez No: 28537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DONMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
II ÖZ Bu çalışmada, poyester/selülozik karığım kumaş üzerine değişik baskı ortamları ve değişik fikse şartları uygulayarak en iyi renk renk verimi ve haslıklar elde edilmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde, bu konunun seçilme sebebi verilmiştir. Kaynak araştırmasında konu ile ilgili literatür araştırması yapılmıştır. Materyal ve yöntem bölümünde, deneysel işlemlerde kullanılan kumaşlar, kimyasallar, deneylerde kullanılan cihazlar ve uygulama yöntemleri verilmiştir. Bulgular kısımında, deneysel çalışmalar sonucu elde edilen veriler çizelgeler halinde karşılaştırılmak üzere düzenlenmiştir. Tartışma ve sonuç kısmında ise. elde edilen bulgulardan yola çıkarak değerlendirmeler yapılmıştır. ^\m
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT In this study has been intended that for having the best colour efficiency and fastness by using different printed method and different fixation condition which are applying on the mixed polyester/cellulose fabrics. The first chapter gives why this subject had choosen. In ' the source research which has been researched the literature regarding subject. In metarial and method chapter that has been given using of experimental procedures fabrics. chemicials. the apparatuses which has been used in the experiments, and practical method. In a finding chapter, the datum which has been had from experimental study prepared to compare in the msturement panels. In dispute and result chapter which has been made conclusion by a finding in hand.