Küp ve kükürt boyaları ve bunların karışımları ile aşındırma baskı ve buharlama şartlarının renk verimine etkisi
Discharge printing with vat dyes and sulphur dyes and their mixtures and the effect of steaming conditions on color yield
- Tez No: 28538
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR DONMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
II ÖZ KOP VE KÜKÜRT BOYALARI VE BUNLARIN KARIŞIRLARI İLE AŞINDIRMA BASKI VE BUHARLAMA ŞARTLARININ RENK VERİMİNE ETKİSİ. Bu çalışmada selülozik lifler özellikle pamuklu ve viskon mamuller üzerine küp ve kükürt boyalarla aşındırma baskı tekniği, kükürt boyaların aşındırma baskı işleminde küp boyalarla beraber kullanılıp kullanılmayacağı ve buharlama şartlarının bu tür baskıda renk verimine etkisi araştırılmıştır. ilk bölümde konunun seçilme sebebi, çalışmanın amacı ve sorunun ekonomik önemini vurgulamak amacıyla bazı araştırmalar derlenmiştir. ikinci bölümde konu ile ilgili literatürler özet olarak verilmiştir. üçüncü bölümde konuyla ilgili yapılan deneylerde kullanılan materyel ve yöntemler hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan ölçüm sonuçları ve bunların grafiksel anlatımları verilmiştir. Beşinci bölümde ise bulgulardan yararlanalarak konu hakkında değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT DISCHARGE PRINTING WITH VAT DYES AND SULPHUR DYES AND THEIR MIXTURES AND THE EFFECT OF STEAMING CONDITIONS ON COLOUR YIELD Discharge printing method with vat and sulphur dyes on cellulosic fibres particularly on cotton and viscose materials the possibility of the use of sulphur dyes together with vat dyes and the effect of steaming conditions on colour yield have been investigated. The reason for choosing the subject it's aim and economical considerations related have been given in the first chapter literature survey have been summarised in the second part of study. After specifications of the materials, equipment and test procedures the experimental details and then test results through graphs have been given in the fourth section. Finally evaluation of the experimental results and conclusion have been given in the last part.