Hızlı prototipleme ile üretilmiş sabit dikdörtgen kesitli ankastre destekli esneyerek kilitlenebilen bazı plastik bağlantıların birleştirme ve sökme kuvvetlerinin araştırılması
Manufactured with built-in supported rectangular fixed rapid prototyping yawning locked and removal of some plastic assembly forces and seperation of connections
  1. Tez No: 285416
  2. Yazar: MURAT ÇABUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEDAT TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, katmanları arasında boşluklar bulunacak şekilde hızlı prototipleme yöntemi ile üretilmiş, esneyerek kilitlenebilen plastik bağlantıların birleştirme ve sökme kuvvetleri incelenmiştir. Bu amaçla hazırlanan deney numuneleri, sabit kesitli ankastre destekli kiriş biçimli olarak tasarlanmıştır. Boşluklu yapıya sahip kiriş şeklindeki parçanın atalet momenti deneysel yöntem ile belirlenmiş ve instron deney cihazı kullanılarak montaj ve ayrılma kuvvetleri ölçülmüştür.Deneyler sonucunda elde edilen değerler teorik hesaplamalar sonucunda elde edilen değerler ile karşılaştırılmış ve elde edilen değerlerin birbirleri ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated gaps between the layers produced by the method of rapid prototyping, assembly and disassembly forces lockable plastic connections were yawning. Specimens prepared for this purpose, fixed-supported beam shaped cross-section is designed to be built. Moment of inertia of the beam-shaped piece with a hollow structure defined by the experimental method and assembly and the separation forces were measured using Instron testing device.As a result of experiments the values obtained as a result of theoretical calculations and the values obtained are compared with the values obtained were found to be compatible with each other.