Fused filament fabrication of PETG: Investigation of the mechanical properties through the parameter optimization
PETG'nin ergiyik yığma modellemesi: Mekanik özelliklerinin parametre optimizasyonu ile incelenmesi
  1. Tez No: 736752
  2. Yazar: BUKET PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA CEBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uçak ve Uzay Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Katmanlı imalat yöntemleri günümüzde düşük maliyet, kompleks parçaların üretilebilmesi, hızlı prototipleme olanakları ve ulaşılabilir olmaları nedeni ile her geçen yıl artan bir talep görmekte ve diğer geleneksel yöntemler (döküm, dövme gibi) yerine tercih edilebilir hale gelmektedir. Katmanlı imalat; havacılık, otomotiv, sağlık başta olmak üzere birçok alanda etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Havacılıkta ise örneğin General Elektrik (GE) üretimi Advanced Turboprop motorunda motorun %35'i katmanlı imalat parçalarından üretilmiştir. Bu durum geleneksel yöntemlerle üretimde 825 parçadan oluşmuş bir parça servisinin 12 parça ile katmanlı imalattan elde edildiği bildirilmiştir. Ayrıca hızlı prototipleme özelliği ile hassas dökümde kullanılan mum modellerin de (wax-pattern) Ergiyik Yığma Modelleme (EYM/ FFF) yöntemi ile elde edildiği literatürde mevcuttur. Ancak burada da kullanılan polimer seçiminin çok önemli olduğu görülmektedir. Kullanılacak polimerin mukavemetinin yüksek olması, düşük termal genleşme katsayısına sahip olması, üretim esnasında çekme ve katlanmaya neden olmamaları istenen özellikleri arasındadır. Literatürde PLA, ABS ile üretilmiş mum modeller mevcuttur. Sadece prototiplemede değil, insansız hava araçlarınında da EYM ile üretilmiş parçaların kullanıldığı görülmektedir. Katmanlı imalat yöntemleri malzeme türüne göre metal, seramik ve polimer bazlı olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır. ISO/ASTM 52900:2015 standardına göre malzeme türleri de kendi alt başlıklarına metot bazlı bölünmektedir. Katmanlı imalatın temel çalışma prensibi ise besleyicinin (bu bir toz ya da polimer filamanı olabilir) bir ergitme kaynağı yardımı ile ergitilip bir tabla üzerinde istenen ölçülerde tekrar birleştirilmesi esasına dayanır. Öncelik olarak .STL(Standard Üçgen Dili) dosya formatında oluşturulan parçanın resmi bir dilimleyici (slicer) yardımı ile yazıcıda kullanılacak parametre bilgisi ile birleştirilir ve g-code oluşturulur. Bu oluşturulan g-code yazıcıya yüklenir ve serim işlemleri başlatılır. Parametre seçimleri parçaların mekanik özelliklerinin belirlenmesi önemli rol oynamaktadır. Polimer katmanlı yöntemlerinden olan EYM yönteminde kullanılan en önemli parametreler ise şu şekildedir; iç dolgu oranı (infill), katman kalınlığı (layer height), katman kalınlığı (layer thickness), katman genişliği (width of raster), dolgu deseni (infill pattern), hava boşluğu oranı (air gap ratio), katman serim yönü (raster orientations), yazıcı hızı, yazıcı serim sıcaklığı ve nozül çapı. Polimer tipinin seçimi de diğer önemli bir parametredir. Polietilen tereftalat glikolle değişmiş (PETG), polipropilen (PP), polivinil klorür (PVA), akrilonitril bütadien stiren (ABS) ve Polyether ether ketone (PEEK) gibi birçok polimer katmanlı imalatında kullanılabilmektedir. Bu çalışmada kimyasallara karşı direncinin yüksek olması, yorulma dayanımı göstermesi, üretim sırasında çekmelerin diğer polimerlere oranla düşük olması ve kolay üretilebilirliğinde dolayı PETG polmeri kullanılmıştır. Bu çalışma ile negatif hava boşluğunun, seçilen infill paterni ve çekme numunesi standardının, tavlama ısıl işlem sıcaklık ve süresinin çekme özelliklerine (UTS (en yüksek çekme mukavemeti) ve E (elastik modül)) etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. İlk parametre seti için 60 adet numune üretilmiştir. Bu numunelerin 20 tanesi concentric ve ASTM D638 Tip IV standardına uygun olacak şekilde üretilmiştir. Kalan 20 adet numune de concentric olup ASTM D3039 a uygun üretilmiştir. Son 20 numune de infill pattern farkının incelenmesi amacı ile rectilinear infillde ASTM D3039 standardına uygun üretilmiştir. Her 5 numune ise %0, %10, %15 ve %20 negatif hava boşluğuna sahip olacak şekilde üretilmiştir. İç dolgu yapılarının mekanik özelliklerinin karşılaştırmasının sonucunda, concentric iç dolgunun rectilinear dolguya göre E'de %29,65- %50,54 ve UTS'de %33,06-%47,88 daha yüksek sonuçlar verdiği görülmüştür. Diğer bir karşılaştırma ise concentric iç dolguya ve %0, %10, %15 ve %20 negatif hava boşluğuna sahip olan ASTM D638 Tip IV'e uygun üretilmiş numuneler ile aynı şekilde ASTM D3039 a göre üretilen numuneler arasında yapılmıştır. Tüm karşılaştırmalarda %0 negatif hava boşluğuna sahip olan numuneler ile %0 olanlar, örneğin %20 ile de %20 hava boşluğuna sahip numuneler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmaya göre ise ASTM D638 Tip IV'e göre üretilen concentric iç dolgulu numuneler ASTM D3039 a göre üretilenler göre E'de %16,33 ve UTS'te %20,69 ile %48,16 arasında daha yüksek özellik göstermişlerdir. Artan negatif hava boşluğunun etkisi de hem concentric (ASTM D638 Tip IV ve ASTM D3039), hem rectilinear (ASTMD3039) numunelerde incelenmiştir. Tüm karşılaştırmalarda %0 negatif hava boşluğuna sahip olan numuneler ile %10, %15 ve %20 hava boşluğuna sahip üretilmiş numuneler ile karşılaştırılmıştır. Negatif hava boşluğu oranı arttıkça, ASTM D638 Tip IV concentric numunelerde E'de %11,38 ile %31,54; UTS'DE %37,18 ile %63,89 arasında artış sağlanmıştır. Hava boşluğunun etkisi ASTM D3039 standardına göre üretilen concentric iç dolguda negatif yönde bulunmuştur (boşluk arttıkça E'de %2,84 ile %10,20 arasında bir azalma görülürken, UTS'de de %4,09 ile %8,14 arasında azalma görülmüştür). Hava boşluğunun etkisi ASTM D3039 standardına göre üretilen rectilinear iç dolguda pozitif yönde bulunmuştur (boşluk arttıkça E'de %2,51 ile %32,44 arasında bir azalma görülürken, UTS'de de %6,24 ile %17,45 arasında artış görülmüştür). Tüm bu sonuçlara göre en iyi sonucu veren parametre seti ASTM D638 Tip IV, concentric iç dolgu ve %15 negatif hava boşluğuna sahip numunede elde edilmiştir (E'si 1,87 Gpa ve UTS'i 41,84 Mpa). Bu çalışmanın diğer yenilikçi amacı da post-proses etkilerinin incelenmesidir. Tavlama ısıl işleminin etkilerini incelemek için ASTM D638 Tip IV, concentric ve %15 nagatif hava boşluğuna sahip 20 adet numune üretilmiştir. Bu çalışma iki tavlama sıcaklığı ve iki seçilen sürede planlanmıştır. İlk sıcaklık 55°C seçilmiş olup ikinci sıcaklık ise Tg 'nin (Camsı geçiş sıcaklığı) 5°C üzeri olan 80°C olmuştur. Her iki sıcaklıkta da 1 ve 4'er saat olmak üzere numuneler tutulmuştur. Literatürde ABS ile çok çalışma olup PETG ile çalışmaların yeni yeni başlamış olması, PETG gibi diğer tüm polimerlerde bu parametre çalışmalarının yapılma ihtiyacı ile bu çalışma başlamıştır. Ayrıca polimerler ile ilgili net kullanılması önerilen bir standartta mevcut değildir. Literatürde stres birikmesi oluşturduğu gerekçesi ile bazı standartların da karşılaştırıldığı ve kullanımının uygun olmadığının sonucuna varıldığı makaleler de mevcuttur. Hala bu konu tartışmalı bir konu olup, bu çalışma ile iki standardın etkisi incelenmiş ve sonuçları ortaya konulmuştur. Ayrıca literatür taramasının sonucunda ASTM D3039 ile üretilmiş PETG ye ait veri bulunamamıştır. Bu çalışmalar ile polimer katmanlı yönteminde seçilecek ve ileride kullanım kazanacak standardın da seçilmesinde bu çalışmaların önemli katkılarının olacağı görüşü de benimsenmiştir. Isıl işlemler ile birçok katmanlı üretilmiş polimerlerin iç yapıdaki kalıntı gerilimleri gidermek amaçlı uygulandığı, bazı örneklerde de mekanik özelliklere olumlu yönde etkilerinin olduğu kanıtlanmıştır. Bu çalışma ile de ısıl işlem sıcaklık ve sürenin mekanik özelliklere etkisinin önemi vurgulanmıştır. Kırılma yüzeyleri çoğu çalışmalarda belirtilmemekte olup numune sonuçlarının geçerliliğinin de sorgulanmasının önemli olduğu da bu çalışmada vurgulanmak istenen değerler arasındadır. Bu çalışmada Tg nin altında sadece 55°C tavlama seçilmiş olup farklı sıcaklık değerleri de seçilerek buradaki etkiler de gözlemlenebilir. Bu çalışmada ısıl işlemin mekanik özeliklere etkisi de incelenmiştir. Bu çalışmada 80°C ve 55°C olmak üzere iki sıcaklığın etkileri incelenmiştir. Bu sıcaklıklarda her numune 1 saat ve 4 saat olmak üzere etüv fırınında tutulmuştur. 80°C ısıl işlem görmüş numuneler önce 55°C de ısıl işlem görmüş numuneler ile karşılaştırılmıştır. 55 °C de 1saat tutulan numuneler 80°C de 1saat tutulan numunelere göre E de %17,94 kadar ve UTS de %13,73 kadar artış sağlamıştır. Aynı şekilde 4 saat tutulan 55 °C de ısıl işlem yapılan numuneler 80°C e göre E de %17,10 a kadar ve UTS de %13,67 kadar artış sağlamıştır. Sıcaklıklar sabit tutulup süre değişiminin etkisi incelendiğinde de 80°C de 4 saat tutma süresinin 1 saat tutmaya oranla E de %0,62, UTS'de 1,77 artışa neden olduğu görülmüştür. Aynı şekilde 50 °C de 4 saat tutmak 1 saate oranla E de %0,40 düşüşe neden olurken, UTS'de 1,71 artışa neden olmuştur. Sürenin etkisini görmek için bu kez sıcaklık sabit tutulup numuneler 1 saat ve 4 saat tutulmuştur. Elde edilen sonuçlara göre süre arttıkça E ve UTS de yüksek bir artış görülmemiştir. Bu sonuca göre 1saat fırında tutmanın da aynı etkiyi verdiği görüşmüştür. Tüm sonuçlar ısıl işlem görmemiş concentric %15 hava boşluğu ile üretilmiş ASTM D638 Tip IV'e göre uygulanmış numuneler ile karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda 80°C de 1 saat tutulan numunelerde E de %14,32 düşüş görülürken, UTS de bu düşüş %2,16 olarak kaydedilmiştir. 55°C de 1 saat tutulan numunelerde ise E de %4,42 a kadar ve UTS de %13,41 kadar artış sağlamıştır. Bu sonuçlar literatürdeki veriler ile de karşılaştırılmıştır ve sonuçlar lit ile de uyumlu görüşmüştür. Literatürde ASTM D638 Tip I, %100 infill ile üretilmiş line numunelerin 55°C de 1 saat tutulan numunelerde ısıl işlemlerinde E de %7, UTS'de ise %6 artış elde edilmiştir. 80°C de 4 saat tutulan numunelerde E de %13,77 düşüş görülürken, UTS de bu düşüş %0,39 olarak kaydedilmiştir. 55°C de 4 saat tutulan numunelerde ise E de %4,01 kadar ve UTS de %15,38 kadar artış sağlamıştır. Bu sonuçlar literatürdeki veriler ile de karşılaştırılmıştır ve sonuçlar lit ile de uyumlu görüşmüştür. Literatürde ASTM D638 Tip I, %100 infill ile üretilmiş line numunelerin 55°C de 1 saat tutulan numunelerde ısıl işlemlerinde E de %7, UTS'de ise %6 artış elde edilmiştir. Lit de %100 iç dolgusu ile üretilen numunelere göre daha yüksek artış olmasının sebebi negatif hava boşluğudur. EYM ile üretilmiş numunelerin mekanik özellikleri enjeksiyon kalıplama yöntemi ile elde edilenlere göre iç hatalar, anizotropi nedeni ile her zaman düşük gelmektedir. %100 doluluk oranı ile basılan parçalarda da EYM yönteminin doğası gereği boşluklu yapının olduğu bilinmektedir. Bu tez kapsamında elde edilen tüm sonuçlar ayrıca enjeksiyon kalıplama ile elde edilen mekanik özelliklerle karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmanın sonucunda ise en yüksek farkın rectilinear üretilmiş numunelerde olduğu görülmüştür (E'de %57,76-%44,06 arasında UTS'de %68,96-%61,21). ASTM D3039'a göre üretilmiş concentric numunelerde de bu farkın E'de %23,31-%14,60 arasında; UTS'de %36,91-%42,05 arasında olduğu görülmüştür. ASTM D638 Tip IV'e göre üretilmiş numuneler E'de %10,78-%32,18; UTS'de %14,14-%47,6 arasında enjeksiyon ile üretilmiş numunelere göre daha düşük bulunmuştur. En çok 55°C da yapılan tavlama ısıl işlemi ile enjeksiyon ile üretilmiş numune sonuçlarına yaklaşıldığı tespit edilmiştir, 1 saat tutulan sonuçlardaki fark E'de %6,84; UTS'de %5,09 iken 4 saat tutulan sonuçlarda E'de %7,21; UTS'de %3,44'tür. Bu çalışmanın özgün yanı ile de uygun parametre optimizasyon çalışmaları ile enjeksiyon kalıplama sonucun elde edilen numunelerin sonuçlarına yakın sonuçlar elde edileceği gösterilmiştir. Ayrıca numunelerin iç yapılarını temsilen toplam 8 adet concentric ve rectilinear iç dolgu yapısına sahip dikdörtgen numuneler üretilmiştir. 4 adet sırası ile %0,10,15 ve 20 negatif hava boşluğuna sahip olacak şekilde üretilmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (TEM) ile iç yapıları incelenen numunelerde açıkça negatif hava boşluğu artışı ile rasterlar arası mesafenin azaldığı tespit edilmiştir. Çekme testleri sonrası numunelerin kırılma yüzeyleri de incelenmiş olup, 60 adet ASTM D3039 a göre üretilmiş numunelerden 2 si harici GAT (G: Kırılma tipi, A: Kırılma alanı, T: Kırılma bölgesi) kırılma modunda oldukları görülmüştür. 20 adet ASTM D638 Tip IV e göre üretilen numunelerde ise 2 si hariç iç dar uzunluğundan kırıldığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ilk test denemelerinde ASTM D3039 a uygun üretilen numuneler gague bölgelerinden kırılmış olup tab kullanımına karar verilmiştir. Kalan ASTM D3039 a göre üretilen numuneler için tablar kullanılmış olup Pattex marka epoxy ile yapıştırılmıştır. Bu defa numuneler gauge tab arayüzeyden kopmuşlardır. Bu durumda testler geçerli duruma gelmiştir. Kırılma yüzeylerinde ise hiçbir numunede delaminasyon ayrılma, boşluk, yapışmamış PETG fiberler ile karşılaşılmamıştır. Isıl işlem görmüş tüm numunelerin görüntüleri literatür ile karşılaştırılmış olup benzer yapı görüntüsü elde edilmiştir. İncelemelerin diğer bir sonucu ise kabuk yapısının parçayı koruduğu olmuştur. Kabuk yapısı direnç göstererek ayrılmaların iç yapıdan başlamasına neden olmuştur. Bu durum ile kabuktan başlayıp iç yapıya ilerleyen çatlakların da engellenerek etken kopmanın önüne de geçildiği görülmüştür. Ayrıca PETG avantajlı bir polimer olup diğer polimerlere göre delaminasyon ve çekme problemleri ile karşılaşılmamıştır. Bu çalışma ile iç dolgu, standart seçimi ve negatif hava boşluğunun etkileri ile ısıl işlem süre ve seçilen sıcaklığın mekanik özellikler üzerinde önemli etkilerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Additive manufacturing methods are in increasing demand every year due to their low cost, production of complex parts, rapid prototyping possibilities, and accessibility, and they can be preferred over other traditional methods (casting, forging). Additive manufacturing; is used effectively in many fields, especially in aviation. In addition, it is available in the literature that wax patterns (wax-patterns) used in precision casting, with its rapid prototyping feature, are obtained by the Fused Filament Fabrication (FFF) method. However, it is seen that the choice of polymer used here is very important. The polymer having high strength, low thermal expansion coefficient, and no causing shrinkage and warping during production are the desired properties. There are wax models produced with PLA and ABS in the literature. It is seen that parts produced with FFF are used not only in prototyping, but also in unmanned aerial vehicles. Additive manufacturing methods are classified according to the type of material as metal, ceramic and polymer-based. According to the ISO/ASTM 52900:2015 standard, material types are also divided into their sub-headings. The basic working principle of additive manufacturing is based on the principle that the feeder (it can be a powder or polymer filament) is melted with the help of a melting source and reassembled on a table at the desired dimensions. First of all, the CAD (Computer Aided Design) models of the part are created as .STL (Standard Triangle Language) file format and it is combined with the parameter information to be used in the printer with the help of a slicer and the g-code is created. This generated g-code is uploaded to the printer and the processes are started. Parameter selections play an important role in determining the mechanical properties of the polymer parts. The most important parameters used in the FFF method are as follows; the infill ratio, the layer height, the layer thickness, the width of the raster, the infill pattern, the air gap ratio, the raster orientation, the build direction, the printer speed, the printer temperature and the nozzle diameter. The choice of polymer type is another important parameter. In this study, PETG polymer was used because of its high resistance to chemicals, fatigue resistance, high toughness, and low shrinkage during production compared to other polymers and its easy production. This study aimed to examine the effects of the negative air gap, selected infill pattern and tensile sample standard, annealing heat treatment temperature and time on tensile properties (Ultimate Tensile Strength (UTS) and Elastic Modulus (E)). For the first parameter set, 60 samples were produced. 20 of these samples were concentric and produced by ASTM D638 Type IV standard. The remaining 20 samples were also concentric ASTM D3039. To examine the infill pattern difference in the last 20 samples, they were produced in rectilinear infill in accordance with the ASTM D3039 standard. All 5 samples were produced to have a 0%, 10%, 15%, and 20% negative air gap. As a result of the comparison of the infill patterns, it was seen that the concentric filling resulted in 29,65-50,54% higher results in E and 33,06%-47,88% higher results in UTS than the rectilinear infill. Another comparison was made between samples produced by ASTM D638 Type IV with concentric infill and 0%, 10%, 15% and 20% negative air gap, and samples produced according to ASTM D3039. According to the comparison of the different infill patterns, the concentric infill samples produced according to ASTM D638 Type IV showed the highest properties of 16,33% in E and 20,69% - 48,16% in UTS compared to those produced according to ASTM D3039. The effect of increased negative air gap was also investigated in both concentric (ASTM D638 Type IV and ASTM D3039) and rectilinear (ASTMD3039) samples. In all comparisons, the samples with a 0% negative air gap were compared with the samples produced with 10%, 15%, and 20% air gaps. As the negative air gap ratio increased, ASTM D638 Type IV concentric samples showed an increase of 11,38% - 31,54% in E and 37,18% - 63,89% in UTS. The effect of the air gap was found to be negative in the concentric filling produced according to the ASTM D3039 standard (as the gap increased, there was a decrease between 2,84% and 10,20% in E, while a decrease between 4,9% and 8,14% in UTS was observed. The effect of the air gap was found to be positive in the rectilinear filling produced according to the ASTM D3039 standard (when the negative air gap increased, there was a decrease between 2,51% and 32,44% in E, and an increase between 6,24% and 17,45% in UTS). According to all these results, the parameter set that gave the best results was obtained in the sample with ASTM D638 Type IV, concentric infill, and 15% negative air gap (E: 1.87 Gpa and UTS: 41,84 Mpa). Another aim of this study is to examine the post-process effects. To examine the effects of annealing heat treatment, 20 samples of ASTM D638 Type IV, concentric and 15% negative air gap were produced. This study was planned for two annealing temperatures and two selected times. The selection of the tensile test specimen is still a controversial issue, and the effect of the two standards was examined and discussed in this study. In this study, the importance of the effect of heat treatment temperature and time on mechanical properties was emphasized. The effects of two temperatures, 80°C, and 55°C, were investigated. At these temperatures, each sample was held in the furnace for 1 hour and 4 hours. Samples that were heat treated at 80°C were first compared with those that were heat treated at 55 °C. The tensile test results of the samples annealed at 55°C for 1 hour are higher 17,94% in E and 13,73% in UTS than the samples kept at 80°C for 1 hour. In the same way, the tensile test results of samples that were heat treated at 55 °C kept for 4 hours, are higher 17,10% in E and 13,67% in UTS than compared to 80°C. In order to see the effe