Gerçek zamanlı insan yüzü belirleme
Real-time human face detection
  1. Tez No: 285431
  2. Yazar: NADİR SUBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMBİYE KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son yıllardaki askeri, ticari ve yasal uygulamaların artması nedeniyle yüzlerin gerçek zamanlı olarak tanınması sıklıkla üzerine çalışmalar veren bir konu başlığıdır. Yüz bulma bu konu başlığının en zorlu ve karmaşık alt başlığı olarak literatürde yer almaktadır. Doğru, güvenilir ve gerçek zamanlılıktan ödün vermeden hazırlanması gereken yüz bulma işleminin zorluğu, yüzün çok boyutlu karmaşık ve anlamlı görsel objelere sahip olmasında yatmaktadır.Bu çalışmada gerçek zamanlı akan video görüntüsü üzerinde insan yüzü aday bölgelerinin yerinin saptanması üzerine çalışmalar yapılmıştır. Görünüm tabanlı ve Özellik tabanlı yüz bulma uygulaması olarak iki uygulama tasarlanarak bu iki uygulamanın performansı karşılaştırılmıştır. Özellik tabanlı yüz bulma uygulamasında MATLAB Simulink ortamında hazırlanmış olup ten rengine göre bir yüz aday seçimi gerçekleştirilmiştir. Görünüm tabanlı yüz bulma uygulamasında ise yüzün boyut ve pozuna bağımlı olmayan değişimlerine karşı güçlü olan Haar özniteliklerini kullanan Haar Peşpeşe Sınıflayıcılar (Haar Cascade Classifier, HPS) kullanılmıştır. Uygulama da MATLAB programlama dili Image Acquisition ve Image Processing toolları, Intel OpenCV kütüphanesi kullanılmış ve grafiksel kullanıcı ara yüzü ile görselleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent years, military, commercial and legal practices due to the increase in real-time face recognition are a major subject that often works on. Face detection the most challenging and complex sub-heading as the title of this topic is described in the literature. The Face detection system needs be accurate,reliable and without compromissing of real-time.The Difficulty of face detection system is faces have got multi-dimensional and meaingfull visual objects.In this study, real-time streaming video images of human faces on the detection of the location of candidate regions studied on. Appearance-based and Feature-based face detection application is designed and these two applications are compared. In feature-based face detection application, From the MATLAB Simulink environment has been prepared and carried out by the color of a face candidate selection. In appearance-based face detection application, Haar Cascade Classifier (HPS) which use Haar Features, are used. In this study, MATLAB Programming Language, Image Acquisition, Image Processing Tools and OpenCV Library are used. And it is visualized with the graphical user interface