Benzoksazol ve benzotiyazol bileşiklerin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and properties of benzoxazole and benzotiyazol
- Tez No: 285432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Benzoksazol ve benzaotiyozol türevi bileşikler çok geniş kullanım alanlarına sahip oldukları büyük önem taşırlar. Bunlar kardiotanik ajan ve HIV-1 integrase inhibitörü olarak kullanılmakla beraber, ACAT (Açil-koenzim: kolesterol açil transferaz) baskılama, antitümör, antimikrobiyal, anti-inflamatuvar ve anti-ülseratif aktiviteye sahiptirler.Bu çalışmada, 2-merkaptobenzoksazol ve 2-merkaptobenzotiyazol bileşikleri trietil amin ve 4-dimetil aminopiridin kullanılarak 1,3,5-tris(2,3-dibromopropil)-1,3,5-triazin-2,4,6-trion bileşiği ile etanol ortamında reaksiyona sokulmuş ve iki yeni benzoksazol ve benzotiyozol türevi bileşik sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin yapıları IR, 1H ve 13C NMR spektroskopileri ile aydınlatılmıştır. Bunların antimikrobiyal aktivitesi Gram-pozitif kok (Staphylococcus aureus ve Enterococcus faecalis), Gram-negatif basil (Escherichia coli) ve maya mantarında (Candida albicans) araştırılmıştırBenzoksazol ve benzotiyozol türevi bileşiklerin yapısında azot, kükürt ve oksijen gibi donor atom bulunmaktadır. Bu nedenle bu yeni bileşiklerin ağır metalleri (kurşun, kadmiyum, demir, çinko ve krom) tutabilme özellikleri pH 1, 4 ve 7 civarlarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The compounds of the benzoxazol and benzothiozol derivatives became very important because of large application possibilities. They are useful as cardiotonic agents, HIV-1 integrase inhibitors and have ACAT (Acyl-coenzyme: cholesterol acyl transferase) inhibiting activity, anticancer activity, antitumor activity, antimicrobial activity, anti-inflammatory activities and anti-ulcerative activity.In this studies, two novel benzoxazole and benzthiazole derivatives were synthesized by reacting 1,3,5-tris(2,3-dibromopropyl)-1,3,5-triazinane-2,4,6-trione with 2-mercaptobenzoksazol and 2-mercaptobenzthiazole in ethanol in the presence of triethylamine and 4-dimethylaminopyridin. Chemical structures of the compounds were elucidated by IR, 1H and 13C NMR spectroscopy. Their antimicrobial activities against on Gram-positive cocci (Staphylococcus aureus and Enterococcus faecalis), Gram-negative bacilli (Pseudomonas aeruginosa ) and yeast (Candida albicans) were investigated.The compounds of benzotiyozol and benzoxazole derivatives include donor atoms such as nitrogen, sulfur and oxygen in their structure. So the ability of retention properties of these new compounds was investigated by using heavy metals (lead, cadmium, iron, zinc and chromium) on pH 1, 4 and 7.