Artvin yöresinde bazı kurakçıl karakterli türlerle yapılan ağaçlandırma çalışmasında dikim başarısının araştırılması
An investigation on success of afforestation study using some drought tolerant species in Artvin region
- Tez No: 285453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, Artvin Yöresi, Hamamlı mevkiindeki bir erozyon kontrol alanına dikilen kokulu ardıç (Juniperus foetidissima), karaçam (Pinus nigra), peruka çalısı (Cotinus coggyria), fıstıkçamı (Pinus pinea), nar (Punica granatum), kızılçam (Pinus brutia) gibi kurakçıl türlerin yaşama yüzdeleri, fidanların kök boğaz çapı ve boylarına göre başarı durumu belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca ince odun talaşı ve kalın odun talaşı kullanılarak yapılan malçlama işleminin etkisi araştırılmıştır.Araştırma alanı 2008 yılı sonbaharında tüplü fidanlar kullanılarak, tesadüfî bloklar deneme desenine göre her bir yinelemede 33 fidan olacak şekilde üç yinelemeli olarak kurulmuştur. 2009 ve 2010 yılları vejetasyon mevsimi sonunda fidan boyu ve kök boğaz çapları ölçülmüş ve yaşayan fidan sayıları belirlenmiştir. 2010 yılı vejetasyon mevsimi sonunda en iyi yaşama yüzdesine sırasıyla nar (% 90,9), kokulu ardıç (% 80,8) ve kızılçam (% 72,7) türleri sahip olmuştur. 2009 ve 2010 yıllarında en yüksek boy artımı sırasıyla 8,51 cm ve 16,38 cm ile kızılçamda elde edilmiştir. İkinci vejetasyon dönemi sonu itibariyle en iyi yaşama yüzdelerinden birine sahip olan kokulu ardıçta en düşük boy artımı (5,53 cm) meydana gelmiştir. Genel olarak bütün türler bir arada değerlendirildiğinde malçlamanın 2010 yılı sonunda yaşama yüzdesi üzerine etkisi olduğu belirlenmiş, ince talaş (% 71,7) ve kalın talaş (% 68,2) kullanılan teraslardaki yaşama yüzdeleri kontrol gruplarında (% 51,0) daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the success of some drought tolerant species seedlings of Juniperus foetidissima, Pinus pinea, Pinus brutia, Pinus nigra, Punica granatum and Cotinus coggyria planted in an erosion control area in view of their survival rate, height growth and root collar diameter growth. In addition, the effects of mulching treatments using finer sawdust and thick sawdust were determined on survival rate and growth of the seedlings.The experiments were established using potted seedlings in Artvin-Hamamlı region, in November 2008. The statistical approach was a randomized complete block design with three replications and 33 seedlings were planted for each replication. The height growth, root collar diameter and survival rate of the seedlings were defined after the first and second growing season. At the end of the second growing period, the best survival rates of 90.9%, 80.8% and 72.7% were obtained from the seedlings of Punica granatum, Juniperus foetidissima and Pinus brutia, respectively. The highest height growth was determined from Pinus brutia seedlings both the first growing season (8.5 cm) and second (16.4 cm). The seedlings of Juniperus foetidissima had the lowest height growth (5.5 cm) while they had the one of the best survival rate after two growing season. At the end of second growing season, when the all the species were considered it was determined the positive effects of mulching applications on survival rates of the seedlings and the survivals of 71.7%, 68.2% and 51.0% were obtained from the treatments of finer sawdust, thick sawdust and control, respectively (?= 0.05).