Bilecik ili değişik yörelerinde ormandan açılan arazilerin bazı toprak özelliklerinde meydana gelen değişimlerin araştırılması
Research of the changes occored in some soil properties of lands cleared from forest located invarious districts of Bilecik province
- Tez No: 285454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Arazi kullanımı ile birlikte toprak özellikleri değişmektedir. Bu çalışmada Bilecik ili değişik yörelerinde ormandan açılan arazilerin bazı toprak özelliklerinde meydana gelen değişimlerin araştırılması amacıyla orman, ormandan açılarak tarla ve meyve bahçesi olarak kullanılan toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerindeki değişimler belirlenmiştir. Bu amaçla her kullanım grubuna ait alanlardan 0-15, 15-30 ile 30-60 cm derinliklerden olmak üzere, tesadüfî örnekleme yöntemine göre 16 'şar adet toprak örneği alınmıştır. Alınan toprak örneklerinde fiziksel (tarla kapasitesi ve solma noktası nem içeriği, toprak tekstürü, hidrolik iletkenlik, hacim ağırlığı) ve kimyasal (organik madde, total kireç içeriği, pH, EC, katyon değişim kapasitesi, azot, fosfor, değişebilir sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum) toprak özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil properties change upon land use. In this study; changes have been determined in physical and chemical properties of soils used as forest, territory converted from forest and fruit garden for the determination of some changes occurred in some soil properties of lands converted from forest located in various districts of Bilecik . For this purpose, 16 pieces of soil samples with depths of 0-15, 15-30 and 30-60 cm. have been taken from fields belonging to each of use groups in accordance with random sampling procedure. In these soil samples; physical (territory capacity and fading point humid content , soil texture, hydraulic conductivity, bulk density) and chemical (organic substance , lime content, pH, EC, cation change capacity , nitrogen phosphorus, variable sodium, potassium , calcium, magnesium) soil properties have been examined.