Bilimsel kavramların sorgulama temelli öğretimi için tasarlanmış deneysel etkinliklerin video ve gösteri yöntemleri ile sunulmasının etkililiği
The effectiveness of presenting experiments designed for the inquiry-based teaching of scientific concepts by video and demonstration methods
  1. Tez No: 285462
  2. Yazar: SONGÜL SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE OĞUZ ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Sorgulama temelli bilim eğitimi felsefesi çerçevesinde yürütülen çalışma; deneysel etkinlikleri, gösteri deneyleri ve video şeklinde sunmanın, öğrencilerin akademik başarı ve Fen ve Teknoloji'ye yönelik tutumlarına etkisini belirlemek ve öğretim ortamlarını zenginleştirecek teknoloji destekli bir öğretim materyali sunmak için tasarlanmıştır. İlköğretim Fen ve Teknoloji Programı ile uyumlu olarak araştırmacılar tarafından geliştirilen deneysel etkinliklerin; görsel ve işitsel ortama aktarılması ile geliştirilen öğretim materyallerinin; laboratuar bakımından yetersiz okullarda öğretime destek olarak öğrencilerin akademik başarılarını arttırmak ve etkinlikleri yürüten öğretmenlere yol gösterici olması hedeflenmektedir. Muğla Üniversitesi sınıf öğretmenliği 2. sınıfta öğrenim görmekte olan öğretmen adayları araştırmanın katılımcılarını (N=149) oluşturmaktadır. Araştırmada ön-test, son-test ve kalıcılık testi kontrol gruplu yarı deneysel desen (quasi experimental design) kullanılmış; kontrol gruplarında deneysel etkinlikler gösteri deneyleri, deney grubuna ise video şeklinde sunulmuştur. Sunumun stratejileri hariç, dersin akışı sorgulama temeline uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara; uygulama işlemi öncesi ve sonrasında fen ve teknoloji'ye yönelik tutum testi; uygulama işlemi öncesi , sonrası ve belli süreç sonrasında akademik başarı testi uygulanmıştır. Ölçme araçları ile elde edilen veriler, SPSS 14 paket programı ile analiz edilip, araştırmacı gözlem notları ile birleştirilerek yorumlanmıştır. Sonuç olarak öğrencilerin akademik başarı ve fen ve teknoloji'ye yönelik tutumlarının; deneysel etkinliklerin, gösteri deneyleri ve video şeklinde sunma arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır. Araştırma ile, her iki öğretim stratejisinin üstün ve zayıf yönleri belirlenmiş ve öğretim sürecinde birbirine destek olarak kullanılmasının, öğretimi etkili kılacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, conducted within the framework of an inquiry-based science education philosophy, has been designed for the purpose of determining the impact of presenting experiments as demonstrations or in the form of videos, on the academic achievement of students and on their attitudes toward Science and Technology. Implicit in the effort is also the attempt to create technology-supported teaching materials to enrich the teaching environment. The experiments developed by the researchers in line with the Elementary School Science and Technology Program carry the objective of creating teaching materials enriched with audio-visual elements to support education in schools with inadequate laboratory facilities, thereby enhancing student academic achievement and providing guidelines for teachers who conduct classroom activities. The participants in the study were a group of candidate teachers (N=149) in the second year of Classroom Teaching at Muğla University. The study used a quasi-experimental pretest/posttest design with a control group. The experiments were presented to the control group as demonstrations and to the study group in the form of videos. Outside of the strategies of the presentation, the flow of the lesson was consistent with inquiry-based teaching techniques. The participants were subjected to a test probing into their attitudes toward science and technology before and after the implementation; an academic achievement test was conducted before, after and again at a certain period following the implementation. The data collected with the assessment tools that were used were analyzed with the SPSS 14 package program, then combined with the researchers? observation notes, and subsequently interpreted. Ultimately, it was found that student academic achievement and attitudes toward science and technology did not display a significant difference in terms of whether the experiments were presented as a demonstration or in the form of a video. The study served to determine the strong and weak aspects of both teaching strategies, reaching the conclusion that the complementary use of the two techniques in the instruction process will result in more effective teaching.