Köyceğiz Gölü'nün makro-bentik omurgasızlarının ve su kalitesinin belirlenmesi
Water quality investigation and determination of benthic macroinvertebrate of Köyceğiz Lake
- Tez No: 285461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışma Ekim 2009 ve Temmuz 2010 tarihleri arasında, Muğla il sınırları içinde yer alan Köyceğiz Gölü'nde yapılmıştır.Köyceğiz Gölü üzerinde belirlenen 7 istasyonda mevsimsel periyotlarla su örnekleri fiziko-kimyasal açıdan incelenmiş ve bentik makroomurgasız örnekleri toplanmıştır. Çalışma sonucunda Köyceğiz Gölü'nün II. sınıf su kalitesinde ve Ötrofik göl olduğu belirlenmiştir. Bentik makroomurgasızlardan Crustacea sınıfına ait 6, Gasropoda sınıfına ait 11, Bivalvia sınıfına ait 3, Polychaeta sınıfına ait 2, Hirudinea sınıfına ait 1 ve Insecta sınıfına ait 9 takson tespit edilmiştir. Toplanan bentik makroomurgasız örnekleri tür veya cins seviyesinde teşhis edilerek bunların sıklık, baskınlık, çeşitlilik ve benzerlik analizleri yapılmıştır.Bu çalışmada elde edilen fiziko-kimyasal veriler değerlendirilerek Köyceğiz Gölü'nde belirlenen istasyonlarda su kalite sınıfı tespit edilmiş ve biyolojik verilerin değerlendirilmesiyle de göldeki bentik makroomurgasızlar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between October 2009 and July 2010 on Köyceğiz Lake in Mugla Province.Water samples were taken from seven stations on Köyceğiz Lake seasonally and investigated about the physico-chemical characteristics. Benthic macroinvertebrate were also collected from those seven stations of Köyceğiz Lake.According to the study results, it was detected that Köyceğiz Lake has 2nd class water quality and it is a characteristic eutrophic lake. As a benthic macroinvertebrates, 6 taxa belong to classes Crustacea, 11 taxa belong to classes Gastropoda, 3 taxa belong to classes Bivalvia, 2 taxa belong to classes Polychaeta, 1 taxa belong to classes Hirudinea and 9 taxa belong to classes Insecta were identified. The collected benthic macroinvertebrates were identified according to their species or genus levels and the frequency, dominancy, variety and similarity analysis were done.As a result of the study, the physico-chemical datas were evaluated and the water quality classes were determineted in chosen stations on Köyceğiz Lake and benthic makroinvertebrates in Köyceğiz Lake were determineted by the evaluation of biological datas.