Kurumsal kapasite yetkinlik modeli entegrasyonu uygulaması
Enterprise capability maturity model entegration application
  1. Tez No: 285487
  2. Yazar: SONGÜL FEVZİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada Kapasite Yetkinlik Modeli Entegrasyonuna (CMMI - Capability Maturity Model Integration) yönelik bir uygulama çalışması yapılmıştır. Uygulama için bir organizasyon seçilmiş ve CMMI 2 olgunluk seviyesi için çalışmalar başlatılmıştır. Tasarlanan organizasyon büyük bir kamu kurumu olması nedeniyle örnek teşkil etmektedir. Organizasyonda mevcut durumun incelenmesi amacıyla fark (gap) analizi yapılmış ve sonuçlar değerlendirilerek hedefler belirlenmiş, süreç iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Süreç iyileştirme çalışmaları sonucunda %71 oranında CMMI 2 seviyesi uyumluluğu sağlanmış ve ürün kalitesinin, çizelgeleme uyumunun ve müşteri memnuniyetinin arttığı ve maliyetlerin düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was implemented a Capability Maturity Model Integration (CMMI) model application. The model organization was determined and operation was started for CMMI level 2. Due to model organization is a public office; this study serves as a model for public offices. A gap analysis was performed to find difference between current process management and target CMMI model. Then the target was determined according to the gap analysis findings. After process improvement had been implemented, CMMI level 2 compliance was increased to 71%. Afterwards product quality, scheduling and costumer satisfaction was increased and costs are decreased.