Mobil öğrenme ve web destekli öğrenme yöntemlerinin karşılaştırılması (Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulunda bir uygulama)
Example and comparison of web-based and mobile instruction strategies in learning computer units (A practice of Sinop Universty)
  1. Tez No: 285488
  2. Yazar: ERHAN SUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BENİAN TEKİNDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Teknik Eğitim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Technical Education
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada mobil öğrenme ve web destekli eğitim konuları ele alınmış ve eğitim açısından etkileri değerlendirilmiştir. Eğitim açısından etkilerini araştırmak için Sinop Üniversitesi Gerze Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 89 öğrenci seçilmiştir. Seçilen 89 öğrenciden olasılıklı örneklem yöntemlerinden basit rastgele örnekleme yöntemi ile gruplar ikiye ayrılmıştır. Seçilen öğrencilerin mobil öğrenme ile eğitime katılmaları, geriye kalan öğrencilerin ise web destekli eğitime katılmaları üzerinden hareketle bağımsız iki grup oluşturulmuştur. Bu gruplar, bilgisayar donanım birimleri konusunun öğrenilmesini desteklemek için oluşturulan web destekli eğitim ve mobil öğrenme sayfalarını istedikleri zaman ziyaret etmişlerdir.Aldıkları eğitimi desteklemek amacıyla oluşturulan bu iki uzaktan eğitim yönteminin öğrenciler üzerindeki etkisi ve hangi yöntemin daha etkili olduğu araştırmanın temel problemi olmuştur.Bu problemi araştırmak için web destekli eğitim sayfaları ve mobil öğrenme sayfaları oluşturulmuştur. Sayfalar öğrencilerin her zaman ulaşması için www.erhansur.com alan adı altına atılmıştır.Öğrencilerin oluşturulan uzaktan eğitim sayfalarına girmeleri sonucu yapılan testlerde sonuç olarak, uzaktan eğitim destek sayfaları başarıyı olumlu yönde etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. İki gruptaki öğrencilerinde ortalamaları yükselmektedir. Web destekli eğitim grubundaki öğrencilerin ortalamaları mobil öğrenme grubundaki öğrencilere göre daha çok artmıştır, ancak bu artış farklılığı istatistiksel olarak önemli bir farklılık yaratmamaktadır. Her iki grubunda aldıkları uzaktan eğitim yöntemine karşı tutumları olumlu yöndedir ve aldıkları eğitimden sonra tutumlarındaki değişme istatistik olarak önemli bir sonuç değildir.
Özet (Çeviri)
Mobile learning and web assisted education subjects are considered in this study and the effects of these on education are evaluated. In order to research this 89 students are picked by simple random sampling method from the students in Sinop University Gerze Vocational High School. The picked 89 students are seperated in to two gruoups by simple random sampling method which is one of the probobility sampling methods. These groups have visited the web assisted education and mobile learning web sites which are prepared for supporting learning the subject of computer hardware units whenever they want.The effect of these two distance education methods which are generated in purpose of support the education on students and which method is more effective is the main problem of this research.Web assisted education sites and mobile learning sites are prepared in order to examine this problem. The websites are taken into www.erhansur.com domain in order to students can reach anytime.As a result of tests which have been made after students reached distance education websites it?s concluded that distance education supprt web sites have affected success in positive way. The score means of students in both groups have increased. The score means of students in web assisted education group have increased more than the score means of students in mobile learning group, but this difference of increase level doesn?t create any statistically significant differentness. The attitudes of student in both groups for distance education methods are in positive way. After education period the attitudes of student in both groups for distance education methods haven?t changed significantly.