Siirt (Merkez) yöresinde yetişen makrofunguslar üzerinde taksonomik bir araştırma
A taxonomical research on the macrofungi grown in Siirt Central province
  1. Tez No: 285500
  2. Yazar: ABDÜLHAMİT YEŞİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Siirt Merkez ilçe sınırları içerisinde yetişen makrofunguslar üzerinde yapılmıştır. 2008 ve 2009 yıllarında yapılan arazi çalışmaları ile bazı mantar örnekleri toplanmıştır. Toplanan makrofungusların tümünün doğal habitatlarında dijital kamera ile fotoğrafları çekilerek ekolojik, morfolojik ve etnomikolojik özellikleri kaydedilmiştir.Araziden fungaryuma taşınan mantar örneklerine gerekli mikolojik teknikler uygulanarak kurutulmuş, spor baskıları alınmış ve gerekli mikroskobik verileri elde edilmiştir.Elde edilen makroskobik ve mikroskobik veriler sonucunda, Pezizomyceetes ve Agaricomycetes sınıfları içerisinde dağılım gösteren 13 familya'ya ait toplam 47 makrofungus taksonu teşhis edilmiştir. Bunlardan 24'ü yenen, 17'si yenmeyen, 4 tanesi zehirli ve 2'sinin ise yenilebilirlik durumu bilinmemektedir.Ayrıca bu çalışma ile Agaricus lutosus (F.H. Møller) F.H. Møller (Agaricaceae) ilk kez tespit edilerek Türkiye makromantarları için yeni kayıt olarak eklenmiştir.Toplanan ve fungaryum materyali haline getirilen bütün makrofungus örnekleri Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Mikoloji Araştırma Laboratuarı'nda saklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out on macrofungi grown in Siirt (Central) province Macrofungi specimens were colleted between the years of 2008 and 2009. During field study, the colorous photographs of some specimens were taken in natural habitat and the photographs of the others were taken in laboratory on the carton with digital camera. The ecological and morphological features of specimens were recorded.According to field and laboratory investigations, the total of 47 taxa belonging to 13 families, stated in Pezizomyceetes andAgaricomycetes classis were identifed. 24 of them are edible, 17 of them are inedible and 4 of them are poisonous and edibility features of 2 taxa are unknown.In addition, 1 species are determined as new records for Turkish macrofungi. The new record is; Agaricus lutosus (F.H. Møller) F.H. Møller (Agaricaceae).The identified specimens have been stored and maintained in Mycology Laboratory, Biology Department, Faculty of Science and Art, University of Yüzüncü Yıl.