Antalya ve çevresinde Coccinellidae (Coleoptera) familyasına bağlı türler ve yayılıs alanlarının saptanması
Coccinellidae species and their distribution in Antalya province
- Tez No: 285525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ele alınan bu çalısmada zararlılar üzerinde önemli bir yere sahip olan Antalya ili veilçelerinde Coccinellidae familyasına ait türlerin yayılıs alanlarının saptanması ve faunasınınbelirlenmesi amaçlanmıstır. Çalısma Antalya ve çevresinde 2009 Eylül ayından - 2010 Kasımayına kadar tarımsal alanlarda, kültür bitkileri (meyve, bağ, sebze, tarla), yabancı otlar (tek veçok yıllık), ormanlık alanlar ve çayır mera alanlardan gözle kontrol, atrap, Japon semsiyesiv.b. yöntemlerle örnekler toplanmıstır. Çalısmada 18 cinse bağlı 31 tür saptanmıstır. Toplananörnekler içinde birey sayısı en fazla olan türler sırayla sunlardır: Coccinella septempunctataLinnaeus, Hippodamia (Adonia) variegata Goeze, Scymnus pallipediformis Günther, Scymnusrubromaculatus Goeze, Oenopia (Synharmonia) conglobata Linnaeus En az bulunulan türlerise Vibidia duodecimguttata Poda, Oenopia (synharmonia) oncina Olivier, Cocinulasinuatomarqinata Faldermann, Clitostethus arcuatus Rosssi, Platynaspis luteorubra Goeze,Propylea guatuordecimpunctata Linnaeus olmustur. Coccinella septempunctata L., veHippodamia (Adonia) variegata Goeze Gündoğmus'un 2439 m rakımlı Gül dağlarındagevenler ve dikenli otlar altında Haziran- Temmuz aylarında popülasyonunun çok yüksekolduğu tespit edilmistir. Bu dönemde bu türlerin sahil kesiminde çok nadir bulunduklarıgörülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed distribution and fauna of Coccinellidae (Coleoptera)species which are important on pest species in Antalya Province. Samples were collectedfrom September 2009 to November 2010 on agricultural areas (orchards, vineyards,vegetables), wild plants (annual and perennual), forests and other areas by using sweep nets,drop sheets, handlings. It was found 31 species belonging to 18 genus. Coccinellaseptempunctata L., Hippodamia (Adonia) variegata Goeze, Scymnus pallipediformis Günther,Scymnus rubromaculatus Goeze, Oenopia (Synharmonia) conglobata species were foundvery commonly in the sampling areas. Vibidia duodecimguttata (Poda), Oenopia(synharmonia) oncina, Cocinula sinuatomarqinata (Faldermann), Clitostethus arcuatus(Rosssi), Platynaspis luteorubra (Goeze) and Propylaea guatuordecimpunctata species werefound fewer. Coccinella septempunctata L., and Hippodamia (Adonia) variegata were foundnumerously under wild liquorices and barbed weeds between june and july in 2439 m altitudein Gül mountains, Gündoğmus. In these periods, these species were found very rarely in thecoastal areas.