Teke katım döneminde rasyona kerkol (Prangos platychlaena Boiss. Ex Tchihat) ilavesinin keçilerin bazı döl verim özelliklerine etkisi
Effects of kerkol (Prangos platychlaena Boiss. Ex Tchihat) addition to ration on some reproductive traits in does during mating period
- Tez No: 285529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada teke katım döneminde Kerkol (Prangos platychlaena Boiss. Ex Tchihat) kullanarak ek yemleme (flushing) yapılmasının Kıl keçilerinde döl verim karakterleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Yaşları 2-6 45 baş kıl keçisi canlı ağırlıkları ve yaşları dikkate alınarak her grupta 15 baş keçi olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. Gruplar aşağıda belirtilen yemleme programına tabi tutulmuş ve bu yemleme programı teke katımına kadar 3 hafta, teke katımından sonra da 3 hafta olmak üzere toplam 6 hafta boyunca sürdürülmüştür. Kontrol grubundaki keçiler temel besin madde (enerji ve protein) ihtiyaçları yonca kuru otu ile karşılanmak üzere yemlenmiştir. Arpa grubundaki keçiler temel besin madde ihtiyaçları yonca kuru otu ile karşılanmak üzere yemlenmiştir. Ayrıca, ek yemleme (flushing) amaçlı olarak hayvan başına 450 gr/gün arpa kırması verilmiştir. Kerkol grubundaki keçiler de temel besin madde ihtiyaçları yonca kuru otu ile karşılanmak üzere yemlenmiştir. Ayrıca, ek yemleme (flushing) amaçlı olarak hayvan başına 520 gr/gün Kerkol kuru otu verilmiştir. Yemleme programında 3. haftanın bitiminde teke katımı gerçekleştirilmiştir. Yemleme programının bitiminden sonra keçiler doğuma kadar gruplar arasında bir farklılık gözetilmeden kış başlangıcına kadar merada otlatılma, kışın ise ağılda kuru yonca ve çayır otu karışımından oluşan yemle yemlenmiştir. Hayvanlar aç karınlarına denemenin başlangıcı, teke katımı ve yemleme programının sonunda olmak üzere 3 kez canlı ağırlık denetimi yapılmıştır. Oğlaklama zamanında doğuran keçi, doğan oğlak sayısı, cinsiyeti ve doğum ağırlıkları kaydedilmiştir.Grupların kendi içlerinde yapılan değerlendirmede; kontrol grubundaki keçiler yemleme programı süresince, başlangıç ağırlığı dikkate alındığında, canlı ağırlık kaybı yaşarken arpa ve kerkol grubundaki keçilerde yemlemenin canlı ağırlıkta artışa yol açtığı belirlenmiştir. Ancak, yemleme programı sırasındaki bu grup içerisindeki canlı ağırlık değişimleri istatistiki olarak önemli bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of nutritional flushing using Kerkol plant (Prangos Platychlaena Boiss. Ex Tchihat) during mating period on reproductive traits in Hair Goats were investigated. 45 does aged between 2 and 6 were allocated into three groups provided that live weights and ages were distributed in the groups equally. Groups were subjected to a feeding program described below and this feeding program lasted for 6 weeks (three weeks until buck introduction, and three weeks after buck introduction). Basic nutrient requirements (energy and protein) of does in control group were comprised with clover hay. Basic nutrient requirements of does in barley group were comprised with clover hay. Additionally, does in this group were supplemented with 450 gr/d grained barley. Basic nutrient requirements of does in Kerkol group were comprised with clover hay, as well. Additionally, does in this group were supplemented with 520 gr/d Kerkol hay. Bucks were introduced at the end of 3rd week of feeding program. After feeding program, regardless of groups, all does were subjected to same feeding program which they were fed on the pasture until the beginning of winter, then, fed with clover and grass hay mix during winter in the barn. All animals were weighed 3 times (at the beginning of the study, at buck introduction and at the end of feeding program) after a 24 h fasting. At kidding, the numbers of kidded does, kid numbers, sex of kids and birth weight of kids were recorded.Within-groups evaluation it was determined that considering the initial live weight, live weight loses in does in control group occurred during the feeding period, whereas, does in barley and kerkol groups gained weigh during this period. Nevertheless, these changes were not significant.