Normal liselerde okutulan kimya II müfredatı ve ders kitaplarının karşılaştırılarak incelenmesi (1957-2011)
A comparative study of chemistry-II curricular programmes in the normal educational institutions (1957-2011)
- Tez No: 285530
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MAŞUK KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kimya eğitim ve öğretiminin kalitesini belirleyen en temel faktörler müfredat programları ve bu programlara göre hazırlanan ders kitaplarıdır. Bundan dolayı geliştirilen müfredat programlarının incelenmesi ve yeni programların bu incelemelerden elde edilen veriler ışığında hazırlanması gerekmektedir.Bu gerekçeden yola çıkılarak yapılan çalışmada 1957 den günümüze kadar ülkemizde geliştirilen lise II kimya müfredat programları; planlama, uygulama ve değerlendirme aşamaları dikkate alınarak eleştirel bir bakış açısıyla incelenmiştir. Ayrıca 1957 den günümüze kadar okutulan 5 ayrı lise II kimya ders kitabı içerik, tasarım, güncellik gibi temel kriterler göz önünde bulundurularak incelenmiştir.Yapılan incelemeler; programların planlama aşamalarında ayrıntılı ihtiyaç analizlerinin yeterince yapılmadığını, uygulama sürecinde gerekli olan koşulların tüm okullara sağlanamadığını ve uygulama sonrası etkili değerlendirmelerinin yapılamadığını göstermiştir. İncelenen kitapların genel itibariyle müfredat programlarıyla uyum içerisinde hazırlandığı tespit edilmiştir.Müfredat programlarının ve ders kitaplarının ayrıntılı analizinden sonra, gelecekteki program geliştirme ve kitap hazırlama çalışmalarına yönelik çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main factors determining the quality of education and the teaching of chemistry are syllabuses and course books prepared in accordance with these syllabuses. Therefore, developed syllabuses should be examined and new programs should be prepared according to the data that obtained from these examinations.This study is based on the above-mentioned grounds.In this study high school II chemistry syllabuses developed from 1957 to the present day in our country have been examined with critical perspective considering planning, implementation and evaluation stages.The studies have showned that programs have not been done with detailed analysis of the need sufficiently during planning stages, the necessary conditions have not been provided to all schools during application process and effective assessments have not been done after applications.After detailed analysis of syllabuses and textbooks, recommendations have been given for future program development and preparation of textbooks