Selenolo[3,4B]selenofenin elektrokimyasal olarak oligomerleşmesinin ve poliselenolo[3,4B]selenofenin bant yapısının yoğunluk fonksiyonel teori ile incelenmesi
Density functional theory study of electrochemical oligomerization of selenolo[3,4B]selenophene and bant structure of selenolo[3,4B]selenophene
  1. Tez No: 285535
  2. Yazar: DERYA DİLBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ BÜYÜKMUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada selenolo[3.4b]selenofenin dört farklı pozisyon üzerinden bağlanarak oligomerleşmesi B3LYP melez fonksiyoneli kullanılarak incelenmiştir. C ve H atomları için standart taban seti 6-31G(d,p) kullanılırken Se atomu içinse LanL2DZ taban setine d polarizasyon fonksiyonu eklenerek kullanılmıştır. İki muhtemel mekanizma olan radikal-radikal ve radikal-nötral eşleşmeleri için her bir bağlantı şekli göz önüne alınarak tepkenler, ara yapılar ve ürünler için geometri optimizasyonu gerçekleştirilmiş ve her bir aşamaya eşlik eden enerji değişimi hesaplanmıştır. Ek olarak her bir eşleşme şekli için geçiş hali optimizasyonu yapılarak aktivasyon enerjileri belirlenmiştir. Sonuç olarak polimerleşme için beklenen bağlantı şekli 4-6 olarak bulunmuş ve eşleşme mekanizması tipi içinse oligomer oluşumu için gerekli olan her bir aşamaya eşlik eden enerji değerleri karşılaştırılmıştır.Bağlantı şekline bağlı olarak oluşan polimerlerin bant yapıları Periyodik Sınır Şartları ile aynı fonksiyonel ve taban setiyle hesaplanmış ve 4-6 bağlantısı için bant aralığı değeri deneysel değerle uyumlu olarak 0,843 eV değeri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, oligomerization of selenolo [3.4b]selenophene via four different positions has been investigated employing B3LYP hybrid functional. As standard basis set 6-31G(d,p) has been used for C and H atoms, LanL2DZ basis set is used for Se atoms with addition of d polarization functions. All the geometry of the reactants, intermediates and products via each connection for two possible mechanisms, the radical-radical and the radical-neutral couplings, have been optimized and energy change associated with each step has been calculated. Additionally, transition state optimization for each coupling has been carried out to determine activation energies. As a result, connection via 4-6 positions was found to be most probable one and energetics of steps to form oligomer for each type of coupling mechanism (radical-radical or radical-neutral) have been compared.Band structure of polymer as a function of connection position has been calculated within periodic boundary conditions employing same functional and basis set, and band gap value for 4-6 connection has been calculated to be 0.843 eV, which has agreement with experimental value.