Solution of sparse systems on GPU architecture
Seyrek sistemlerin GPU kullanılarak çözümlenmesi
  1. Tez No: 285551
  2. Yazar: ANDAÇ LÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Doğrusal denklemlerin çözümü, sonlu elemanlar metodunun kullanıldığı analizlerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu bölümde yapılan aritmetik işlemlerin çokluğu sebebiyle, doğrusal denklemlerin çözüm başarımı, sonlu elemanlar metodunu kullanan yazılımların toplam başarımını önemli ölçüde etkilemektedir.Son yıllarda bilgisayar oyun endüstrisinin gelişmesi, ekran kartlarının hesaplama güçlerinde önemli bir yükselişe sebep olmuştur. Ekran kartlarında bulunan işlemcilerin sahip oldukları bu güç, günümüzde genel amaçlı program tasarlayıcıların da dikkatini çekmektedir. Bu sebeple sonlu elemanlar metodunun kullanıldığı analizlerle elde edilen doğrusal denklemlerin çözülebilmesi amacıyla, bu çalışmada ekran kartlarındaki işlemciler ile çalışan aşamalı ve çoklu aşamalı çözüm algoritmalarının kullanıldığı seyrek çözücüler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The solution of the linear system of equations is one of the core aspects of Finite Element Analysis (FEA) software. Since large amount of arithmetic operations are required for the solution of the system obtained by FEA, the influence of the solution of linear equations on the performance of the software is very significant.In recent years, the increasing demand for performance in the game industry caused significant improvements on the performances of Graphical Processing Units (GPU). With their massive floating point operations capability, they became attractive sources of performance for the general purpose programmers. Because of this reason, GPUs are chosen as the target hardware to develop an efficient parallel direct solver for the solution of the linear equations obtained from FEA.