Optimal management of coastal aquifers using heuristic algorithms
Kıyı akiferlerinin sezgisel algoritmalar kullanılarak optimum yönetimi
- Tez No: 285552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BURCU ALTAN SAKARYA, PROF. DR. HALİL ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Kıyı akiferlerinden aşırı derecede su çekilmesi deniz suyu girişimine yol açmaktadır. Bu durum akiferlerde optimum (en uygun) ve etkin planlanma yapılmasını gerektirmektedir. Bu çalışmada Strack'ın tek potansiyel çözümününün sayısal çözümü, genetik algoritmayla birleştirilerek kıyı akiferlerindeki en yüksek su çekim miktarı bulunmaya çalışılmıştır. Tuzlu su girişimi, kuyu lokasyonlarındaki potansiyel değerlerine bakılarak takip edilmiştir. Genetik algoritma ile sayısal çözücü olarak MODFLOW'u tekrar tekrar çağıran bir altprogram birleştirilerek bir kod geliştirilmiş ve bu kod genetik algoritma tarafından ihtiyaç duyulan amaç fonksiyonu değerlerini hesaplamak üzere farklı çözüm konfigürasyonlarına karşılık gelen potansiyel dağılımını bulmak için kullanılmıştır. Geliştirilen model önceden Mantoglou tarafından çalışılan bir kıyı akiferi modeline uygulanmıştır. Genetik algoritma sonuçlarını karşılaştırmak üzere farklı bir sezgisel yöntem olan benzetilmiş tavlama yöntemi kullanılmıştır. Tuzlu su girişimini engellemek ve kıyı akiferden alınacak yararın artırılması amacıyla farklı tuzlu su önleme metodları ve bu metodlara yönelik karar değişkenleri modele eklenmiştir. Lokasyonların önemli olduğu işletme modelleri için sadece genetik algoritmanın kullanıldığı çözümü geliştirmek üzere ?Değişken Kısıtlamalar Yöntemi? adında yeni bir metod geliştirilmiştir. Sonuçlar, önerilen yeni yöntemin ve sadece genetik algoritma ve benzetilmiş tavlama kullanılarak elde edilen yöntemin başarılı sonuçlar ortaya koyduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive pumping in coastal aquifers results in seawater intrusion where optimal and efficient planning is essential. In this study, numerical solution of single potential solution by Strack is combined with genetic algorithm (GA) to find the maximum extraction amount in a coastal aquifer. Seawater intrusion is tracked with the potential value at the extraction well locations. A code is developed by combining GA and a subroutine repeatedly calling MODFLOW as a numerical solver to calculate the potential distribution for different configurations of solution (trial solutions). Potential distributions are used to evaluate the fitness values for GA. The developed model is applied to a previous work by Mantoglou. Another heuristic method, simulated annealing (SA) is utilized to compare the results of GA. Different seawater prevention methods (i.e. injection wells, canals) and decision variables related to those methods (i.e. location of the injection wells or canals) are added to model to further prevent the seawater intrusion and improve the coastal aquifer benefit. A method called ?Alternating Constraints Method? is introduced to improve the solution for the cases with variable location. The results show that both proposed method and the regular solution with GA or SA prove to be successful methods for the optimal management of coastal aquifers.