Statistical and spatial approaches to marina master plan for Turkey
Marina planlamasına istatistiksel ve alansal yaklaşımlar
  1. Tez No: 285560
  2. Yazar: AYŞE KARANCI
  3. Danışmanlar: DR. IŞIKHAN GÜLER, PROF. DR. AYŞEN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Türkiye uygun iklimi, korunaklı koyları, kültür ve çevre kaynakları ile yat turizmi için çok elverişli bir bölgedir. Bu avantajları sayesinde bölgedeki yat turizmi sürekli artmaktadır. Yat turizminin kıyılar üzerindeki baskısı arttıkça, sosyal gelişimin desteklenmesi ve çevrenin korunması için sürdürülebilir gelişim stratejilerine ihtiyaç duyulmaktadır.Yat turizmi için gelişim planları ancak planlanacak yıldaki yat turizm eğilimlerinin saptanmasından sonra yapılabilir. Bu çalışmada zaman serisi tahmin yöntemleri kullanılarak 2030 yılı için yat turizmi tahminlemesi yapılmıştır.Gelecek yat turizmi altyapı ihtiyacının bölgelere dağılımı için, uzmanlardan alınan görüşler, sosyo-ekonomik veriler ve çevresel koşullar kullanılarak bir model oluşturulmuştur. Coğrafi Bilgi Sistemleri ve çok kriterli karar verme yöntemi olan Analitik Hiyerarşi yöntemi kullanılarak yeni yatırım önerileri 5 yıl aralıklar ile zamansal ve mekansal olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile kıyı planlanmasına çok kriterli bir bakış açısı sunulmuş, kıyılarda sürdürülebilir gelişim planlarının önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey, with its climate, protected bays, cultural and environmental resources is an ideal place for yacht tourism. Subsequently, yacht tourism is increasing consistently. Yacht tourism can cause unmitigated development and environmental concerns when aiming to achieve tourist satisfaction. As the demand for yacht tourism intensifies, sustainable development strategies are needed to maximize natural, cultural and economic benefits.Integration of forecasts to the strategic planning is necessary for sustainable and use of the coastal resources. In this study two different quantitative forecasting techniques - Exponential smoothing and Auto-Regressive Integrated Moving Average (ARIMA) methods were used to estimate the demand for yacht berthing capacity demand till 2030 in Turkey.Based on environmental, socio-economic and geographic data and the opinions gathered from stakeholders such as marina operators, local communities and government officials an allocation model was developed for the successful allocation of the predicted demand seeking social and economical growth while preserving the coastal environment. AHP was used to identify and evaluate the development, social and environmental and geographic priorities. Aiming a dynamic plan which is responsive to both national and international developments in yacht tourism, potential investment areas were determined for the investments required to accommodate the future demand. This study provides a multi dimensioned point of view to planning problem and highlights the need for sustainable and dynamic planning at delicate and high demand areas such as coasts.