Developing regional flow duration curves and evaluating the performances in the ungauged basins
Bölgesel debi süreklilik eğrilerinin geliştirilmesi ve ölçümü olmayan havzalarda performanslarının değerlendirilmesi
- Tez No: 285579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Debi süreklilik eğrileri (DSEler) bir akarsudaki herhangi bir zaman aralığındaki (günlük,yıllık ya da başka bir zaman için) akım miktarlarının görülme sıklığıyla ilişkisini tanımlar.Buna ek olarak, DSEler su kaynakları projelerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Fakat ölçümüolmayan havzalar ya da kısıtlı ölçümü olan havzalar sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu bağlamda ölçümü olmayan havzalarda debi süreklilik eğrilerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Türkiye'nin kuzeydoğusunda Çoruh havzasında yer alan Oltu havzası çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bölgesel debi süreklilik eğrilerinin geliştirilmesinde iki parametrik yaklaşım ve bir istatistiksel yaklaşım kullanılmıştır. Parametrik yaklaşım iki farklı modeli içermektedir. Bunlardan ilki olan Model Kocatepe, beş parametreli bir model olup, belirli aşılma olasılıklarına denk gelen akım değerlerinin jeomorfolojik ve iklimsel parametrelerle regresyon analizine dayanmaktadır. İkinci parametrik yaklaşım olan ModelQuimpo, Quimpo tarafından önerilen iki parametreli bir modeldir. İstatistiksel yaklaşımda ise lognormal dağılım kullanılmıştır. Birçok performans indeksi, modelin uygunluğunu doğrulamak için değerlendirilmiştir. Bu analizlerin sonucunda, Model Kocatepe'nin büyük alanlı havzalarda, Model Quimpo'nun ise küçük alanlı havzalarda iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. İstatistiksel yaklaşımın ise bölgesel DSElerin geliştirilmesinde uygun bir yaklaşım olmadığı gözlemlenmiştir. Kısa dönem sürekliliği için yapılan analizlerde 5-yıllık veri uzunluğunun, güvenilir bölgesel DSElerin geliştirilmesi için yeterli olduğu bulunmuştur. Doğrulama sonuçları ve performans indeksleri analiz sonuçlarıyla birlikte sunulmuştur.yaklaşım olmadığı gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
A flow duration curve (FDC) defines the relation between the flow amount of any time (daily, yearly, or another time) and its frequency. Moreover, FDCs are used in many water resources projects. However, the ungauged basins or limited amount of gauging in a basin is a common problem. Therefore, regional FDCs are needed to be developed in ungauged basins. Oltu basin has been chosen as the study area, which is located in the north-eastern part of Turkey in Çoruh Basin. Two parametric approaches and a statistical approach have been applied to develop regional flow duration curves (FDCs) in Oltu Basin. Parametric approaches cover two different models, namely Model Kocatepe, which is a five parametermodel depending on the regression analysis between discharge having certain probability of occurrences and geomorphologic and climatic factors; Model Quimpo, which is a two parameter model proposed by Quimpo. Lognormal distribution has been used in the statistical approach. Several performance indices have been evaluated to decide on if the model dependable or not. As a result of these analysis, it is concluded that, Model Quimpo gives good results in small basins, whereas, Model Kocatepe is effective in large areas. Statistical approach is not an appropriate method to use while regionalizing FDCs in Oltubasin.The analysis performed for short-term duration has revealed that 5-years record lengths ofdischarges are enough to develop a dependable FDC compared to regional FDC. The validation results and the performance indices are presented with the analysis results.