The deformation characteristics of deep mixed columns in soft clayey soils: A model study
Yumuşak kil zemin içinde derin karıştırma kolonlarının deformasyon karakteristikleri, bir model deney çalışması
  1. Tez No: 285578
  2. Yazar: MAHMUT YAVUZ ŞENGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ORHAN EROL, PROF. DR. MEHMET UFUK ERGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Derin karıştırma, bu amaçla tasarlanmış karıştırıcı enjeksiyon burguları kullanılarak zemine doğrudan çimentolu ve özel formüllü solüsyonlar uygulanması işlemini ifade eder. Bu sistem esasen zemin içerisinde geçirimliliğin azaltılmasını ve/veya dayanımın arttırılmasını sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.Bu araştırmanın ilk aşamasında, iyileştirilmiş zeminler üzerinde tek eksenli basınç deneyleri yapılarak yumuşak kil zeminler için (Eymir gölü kili ve kaolen) etkili karışım oranları ve karışım tipleri araştırılmıştır. 7, 28, 90 ve 365 günlük kür süreleri sonunda tek eksenli basınç dayanım değerleri elde edilmiştir. Bunun beraber iyileştirilmiş zeminlerin elastik modül (E50) /basınç dayanımı (UCS) oranları da ayrıca araştırılmıştır.Araştırma programının ikinci aşamasında, büyük ölçekli konsolidasyon tankları içerisinde dört farklı yerleşimde ve üç tip karışım oranında model derin karıştırma kolonları oluşturulmuş ve DMM ile iyileştirilmiş kil zeminin konsolidasyon özellikleri araştırılmıştır.Derin karıştırma kolonları ile iyileştirilmiş yumuşak kil zemin üzerinde yapılan büyük ölçekli konsolidasyon deneylerinin sonuçlarına göre, iyileştirilmiş yumuşak kil zeminin sıkışma özellikleri kolon parametrelerine, özellikle etkili alan oranı ve karışım malzemesi miktarına bağlı olarak belirlenmiştir. İyileştirme açısından kolon çimento miktarının (buna bağlı olarak tek eksenli basınç dayanımı, UCS) en etkili parametre olduğu tespit edilmiştir. İyileştirilmiş zeminin sıkışma modülünü belirlemek için kullanılan bağıntıların geçerliği irdelenmiştir. İyileştirilmiş zeminin sıkışma modülünün tespitinde zeminin ve kolon malzemesinin sıkışma modüllerinin kullanılmasının daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Ön tasarım işlerinde kullanılabilecek şekilde, oturma azaltım faktörü ile alan oranı ve çimento miktarı arasındaki ilişkiler tespit edilmiştir. Oturma değerlerinden zemin ve kolon üzerindeki gerilmeler geri-hesaplanmıştır. Gerilme oranları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Deep Mixing involves the introduction of cementitious or specially formulated solutions directly into the ground through the use of purpose built blending injection augers. The system is mainly designed to increase strength and reduce compressibility of treated soil.In the first stage of the research effective mixture ratios and mixture types of stabilizing agents were investigated for soft clays (CL form Eymir lake and kaolinite) by means of unconfined compression (UC) tests on stabilized soils. The unconfined compressive strength (UCS) values were obtained for 7,28,90 and 365 days of curing time. The ratio of elastic modulus at 50% failure load (E50) to (UCS) of the stabilizing agents were also investigated.In the second part of the research programme, deep mixed model columns with the three column materials and four different column spacings are formed within the large scale consolidation tanks, and the consolidation characteristics of deep mixed improved clay were investigated.Based on the results of large scale consolidation tests on deep mixed columnar improved soft clay, compressibility characteristics of improved soft clay were determined in relation to spacing of columns namely, effective replacement ratio and binder content. The cement content (also UCS) of the column material was found to be the most important parameter for the improvement effects of DMM applications. Validity of the relations for the estimation of bulk compression modulus of soilcrete were discussed. The use of constrained modulus of the soil and the column material were found to be effective in predicting the compression modulus of the soilcrete. Settlement reduction factor versus replacement ratio and cement content relations were determined which may be used for preliminary design works. The stresses on the soil and the columns were backcalculated from the settlement values. The stress ratios were obtained.