The value of information in a manufacturing facility taking production and lead time quotation decisions
Üretim ve tedarik süresi kararlarını veren bir üretim tesisinde bilginin değeri
- Tez No: 285587
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SERİN, YRD. DOÇ. DR. SEÇİL SAVAŞANERİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bilgi teknolojisindeki gelişmeler, birçok üretim tesisinde gerçek zamanlı verilerin takip edilmesine olanak sağlamaktadır. Ancak, doğru ve kesin verilerin elde edilmesinden önce, bilgi teknolojisindeki yatırımın doğrulanması gerekmektedir. Bilginin değeri, bu yatırım için bir ölçüt olarak kullanılabilir. Bu çalışmada, üretim ve tedarik zamanı kararlarını alan bir üretim tesisinde bilginin değeri analiz edilmektedir. Bilginin değerini tespit edebilmek amacıyla, iki durum analiz edilmektedir. Birinci durum altında, üretici kararlarını şeffaf bilgi altında almaktadır. Şeffaf bilgi altında en uygun kararları elde edebilmek için, rassal bir model kurulmuştur. İkinci durum altında, üretici kararlarını şeffaf olmayan bilgi altında almaktadır. Şeffaf olmayan bilgi altında alınan en uygun kararları belirlemek amacıyla Kısmi Gözlemlenebilen Markov Karar Süreci kullanılmaktadır. İkinci durum altında, iki yaklaşım üzerinde çalışılmaktadır. Birinci yaklaşımda, en uygun kararları elde edebilmek için doğrusal olmayan bir model kurulmaktadır. İkinci yaklaşımda, şeffaf bilgi altında alınan en uygun kararlardan faydalanan sezgisel bir yaklaşım geliştirilmiştir. Doğrusal olmayan model ve sezgisel yaklaşım altında alınan politikalar kullanılarak, farklı parametreler altında, bilginin değeri incelenmektedir. İki farklı politika altındaki kâr farklarının nedenleri araştırılmıştır. Sipariş üzerine üretim politikası ile stok politikalarının bilginin değeri üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Son olarak, farklı tedarik süresi bildirme politikalarının; bütün müşterileri kabul et, müşterileri kabul et ya da reddet ve kesin tedarik süresi; bir karşılaştırması yapılmış ve bilginin değerinin en fazla olduğu politikalar belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Advancements in information technology enabled to track real time data in a more accurate and precise way in many manufacturing facilities. However, before obtaining the more accurate and precise data, the investment in information technology should be validated. Value of information may be adopted as a criterion in this investment. In this study, we analyze the value of information in a manufacturing facility where production and lead time quotation decisions are taken. In order to assess the value of information, two settings are analyzed. Under the first setting, the manufacturer takes decisions under perfect information. To find the optimal decisions under perfect information, a stochastic model is introduced. Under the second setting, the manufacturer takes decisions under imperfect information. To obtain a solution for this problem, Partially Observable Markov Decision Process is employed. Under the second setting, we study two approaches. In the first approach, we introduce a nonlinear programming model to find the optimal decisions. In the second approach, a heuristic approach, constructed on optimal actions taken under perfect information is presented. We examine the value of information under different parameters by considering the policies under nonlinear programming model and heuristic approach. The profit gap between the two policies is investigated. The effect of Make-to-Order (MTO) and Make-to-Stock (MTS) schemes on the value of information is analyzed. Lastly, different lead time quotation schemes; accept-all, accept-reject and precise lead time; are compared to find under which quotation scheme value of information is highest.