Electrochemical polymerization of trihaloalkane monomers to form branched C-backbone polymers
Trihaloalkan monomerlerinin elektrokimyasal polimerizasyonu ile karbon iskeletli ağ yapılı polimerlerin sentezlenmesi
  1. Tez No: 285588
  2. Yazar: YUSUF NUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE HACALOĞLU, PROF. DR. LEVENT TOPPARE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Polikarbinler (poli(hidridokarbin), poli(metilkarbin) ve poli(fenilkarbin)) tetrahedralhibritlesmeye sahip karbon atomlarının olusturdugu ag yapılı polimerlerdir. Polimerinyapısı icindeki hidrojen, metil veya fenil pendant grubuna sahip her karbon atomu uc tanekarbon-karbon tek bagı yaparak uc boyutlu sabit halkalar olusturmaktadır ve termal bozunmaile elmas ve elmas yapısında karbon yapısına donusturulebildiklerinden sıradısı bir ozelliktasımaktadırlar.Tezde polikarbinler, trihaloorgano bilesiklerinin uygun kosullarda elektrokimyasal indirgemeyoluyla sentezlenmistir. Kullanılan monomerler; poli(hidridokarbin) icin kloroform vehegzakloroetan, poli(metilkarbin) ic¸in 1,1,1-trikloroetan ve poli(fenilkarbin) icin 1,1,1-triklorotoluen kullanılmıstır. Polikarbinler UV/Vis spektroskopisi, 1H ve 13C NMR spektroskopisi,FTIR and GPC ile karakterize edilmistir. Sonuclar polikarbinlerin basarılı birsekilde sentezlendigini gostermistir. Boylece polikarbinler cok ucuz, basit ve guvenlibir metodla sentezlenerek elmas bilim ve uretici camiasına sunulmustur. Elde edilenbu ozel polimerler, azot atmosferinde 1000oC sıcaklıkta 24 saat tutularak elmas yapısınadonusturulmustur. Sonuclar elmas film ve tozunun polikarbinlerden basarılı bir sekildeuretildigini gostermistir. Elmas, optik mikroskop, SEM, X-ray ve Raman spektroskopisiyontemleri kullanılarak karakterize edilmistir. Butun sonuclar polikarbinler ve elmas icinyapılmıs¸ butun calısmalarla uyumludur.
Özet (Çeviri)
Polycarbynes ( poly(hydridocarbyne), poly(methylcarbyne) and poly(phenylcarbyne) ) are aclass of network polymers which are primarily composed of tetrahedrally hybridizated carbonatoms which have hydrogen, methyl or phenyl pendant group linked via three carbon-carbonsingle bonds to form a three dimensional network of fixed rings. This backbone oers unusualproperties on the polymer including thermal decomposition to form diamond and diamondlikecarbon.In this thesis, polycarbynes were synthesized by electrolytical reduction of trihaloorganocompounds,namely chloroform, hexachloroethane, 1,1,1-trichloroethane and1,1,1-trichlorotoluene. Poly(hydridocarbyne) was synthesized using chloroform andhexachloroethane. Poly(methylcarbyne) was synthesized from 1,1,1-trichloroethane.Poly(phenylcarbyne) was synthesized from 1,1,1-trichlorotoluene. Polycarbynes were characterizedby UV/Vis spectroscopy, 1H and 13C NMR spectroscopy, FTIR and GPC. All resultsare found to be consistent with literature; and thus a single step cheap, safe and easy methodwas introduced to scientists and manufacturers in diamond science. The resulting polymerswere heated upon 1000oC under nitrogen atmosphere for 24 hours yielding in the formationof diamond and diamond-like carbon. Results indicated that both diamond films and powderswere successfully produced from polycarbynes. Diamonds formed from the polymerswere characterized via optical microscope, SEM, X-ray and Raman spectroscopy. All resultsshown in thesis are completely consistent with studies previously done for polycarbynes anddiamond.