The effects of natural disaster trends on the pre-positioning implementation in humanitarian logistics networks
Doğal afet trendlerinin insani lojistik ağlarında uygulanan ön konumlama stratejisine etkisi
- Tez No: 285586
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERHAN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ön konumlamanın en önemli amacı malzemeleri afet bölgesine daha yakın olan alanlarda konumlandırıp, tedarik aşamasını ortadan kaldırarak teslimat süresini azaltmaktır. Doğal afet trendlerini belirlemek için son 30 yılın EM-DAT veritabanından elde edilen verileri kullanıldı. Bu veriler doğal afet yerlerini, doğal afet türlerini ve etkilenen insan sayısını içermektedir. Son dört yılın verileri de bu sonuçları doğrulamak için kullanılmıştır.Ön konumlandırma için optimal depo yerleri, oluşturulan acil müdahale senaryoları göz önünde bulundurularak belirlenir. Bu çalışma sonucunda, sadece CARE International tarafından sağlanan ön konumlama yerlerinin değil doğal afet trendlerinin ne yöne gittiğinin de belirlenmiştir. Bu sebeple, yapılan araştırma ön konumlama yapılırken doğal afet trendlerinin dikkate alınmasının gerekip gerekmediği sorusunun cevabını bulmaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important aim of pre-positioning is to reduce the delivery lead time with eliminating the procurement stage by positioning items closer to the disaster area. The last 30 years? data is used to designate the disaster trends; EM-DAT databasemis used to acquire the necessary data which includes the disaster locations, type of disasters and number of people affected. Also the most recent four years? data is used for verification of the results.Locations of the optimal warehouses for pre-positioning are determined considering the generated emergency response scenarios. When we pursue this exploration, besides determining the optimal pre-positioning locations given by CARE International, we also determined where the natural disaster trend drifts towards. Therefore, this research tries to find an answer whether the disaster trends should be considered to determine the location of the pre-positioned items or not.