Uncertainty evaluation through ranking of simulation models for Bozova oil field
Bozova petrol sahası için yapılan simülasyon modellerinin belirsizlik değerlendirmesi ve sıralaması
- Tez No: 285590
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bozova Sahası 1995'ten itibaren üreten ve yeniden değerlendirilmesi yapılacak olan bir petrol sahasıdır. Bir petrol sahasını değerlendirirken yapılan rezervuar simülasyonu çalışmasında takip edilen genel yaklaşım şu şekildedir: Rezervuarı temsil etmesi beklenen bir jeolojik model oluşturmak; rezervuarı en iyi temsil eden dinamik datayı kullanarak simülasyon modelini kurmak; ve tarihsel çakıştırma sağlanmış bir simülasyon modeli elde etmek için en iyi senaryo üzerinde duyarlılık analizi yapmak. Her basamakta çeşitli belirsizliklerle çalışıldığından, her seferinde bir parametreyi değiştirmek tüm belirsizlik uzayını kapsamaz. Sadece her bir tekil parametreye ilişkin belirsizliğin etkisi değil, aynı zamanda bu belirsizliklerin bileşik etkilerinin de bilinmesi, rezervuarı daha iyi anlamaya ve daha iyi rezervuar yönetimine yardımcı olur.Bu çalışmada, sadece akışkan özellikleri, kayaç fiziği fonksiyonları ve su petrol kontağına ait belirsizlikler derinlemesine çalışılmıştır. En iyi ihtimal senaryosu üzerine çalışılan duyarlılık analizi belirsizliğin sadece bir kısmını kapsayacağından, tam faktöriyel deneysel tasarım tekniği kullanılmıştır. Tarihsel çakıştırma sağlanmış bir senaryo oluşturma amacı güdülmeden, özel karot analizlerinden gelen 19 set kılcal basınç ve göreli geçirgenlik eğrisi; 2 set PVT analizi ve 3 set su petrol kontağı derinliğiyle oluşabilecek tüm olası kombinasyonlar için simülasyonlar koşturulmuştur. Sonuç olarak, sözkonusu parametrelere ait belirsizliklerin Bozova sahası tarihsel çakıştırması üzerindeki etkisini göstermek amacıyla 114 (2 x 3 x 19) simülasyon sonucundan gelen tarihsel üretim ve basınç profilleri sunulmuştur. En iyi tarihsel çakıştırmayı sağlayan simülasyon modelleri bir amaç fonksiyon hesaplamasıyla belirlenmiş ve simülasyon modelleri uyum iyiliklerine göre sıralanmıştır. Tarihsel çakıştırma değerleri üzerinde en çok etkiye sahip olan belirsizliğin kılcal basınç/göreli geçirgenlik eğrileri belirsizliği olduğu, su petrol kontağı derinliğinin bunu takip ettiği ve en az etkinin PVT datası belirsizliğinden kaynaklandığı bulunmuştur. Bu çalışma, en iyi çakıştırma sağlanmış modeller üzerinde tarihsel çakıştırma amaçlı yapılacak gelecek çalışmalar için sağlam bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Producing since 1995, Bozova Field is a mature oil field to be re-evaluated. When evaluating an oil field, the common approach followed in a reservoir simulation study is: Generating a geological model that is expected to represent the reservoir; building simulation models by using the most representative dynamic data; and doing sensitivity analysis around a best case in order to get a history-matched simulation model. Each step deals with a great variety of uncertainty and changing one parameter at a time does not comprise the entire uncertainty space. Not only knowing the impact of uncertainty related to each individual parameter but also their combined effects can help better understanding of the reservoir and better reservoir management.In this study, uncertainties associated only to fluid properties, rock physics functions and water oil contact (WOC) depth are examined thoroughly. Since sensitivity analysis around a best case will cover only a part of uncertainty, a full factorial experimental design technique is used. Without pursuing the goal of a history matched case, simulation runs are conducted for all possible combinations of: 19 sets of capillary pressure/relative permeability (Pc/krel) curves taken from special core analysis (SCAL) data; 2 sets of pressure, volume, temperature (PVT) analysis data; and 3 sets of WOC depths. As a result, historical production and pressure profiles from 114 (2 x 3 x 19) cases are presented for screening the impact of uncertainty related to aforementioned parameters in the history matching of Bozova field. The reservoir simulation models that give the best match with the history data are deter-mined by the calculation of an objective function; and they are ranked according to their goodness of fit. It is found that the uncertainty of Pc/krel curves has the highest impact on the history match values; uncertainty of WOC depth comes next and the least effect arises from the uncertainty of PVT data. This study constitutes a solid basis for further studies which is to be done on the selection of the best matched models for history matching purposes.