Evaluation of Kosovo-Artana concentrator tailings
Kosova-Artana konsantratör atıklarının değerlendirilmesi
- Tez No: 285589
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmadaki Kosova-Artana konsantratorü artıklarının flotasyon ve liçyöntemleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Numunenin mineralojik analizi,değerli minerallerin, sfalerit, galen, kalkopirit ve bunların oksitlenmiş formlarını,değersiz minerallerin ise pirit, illit, kuvars, kalsit ve alçıtaşı olduğunu göstermiştir.Numune %1.2 Zn, %0.75 Pb ve % 0.06 Cu içermektedir.Toplu bakır-kurşun ve çinko-kurşun konsantresi üretmeye yönelik flotasyon testleribaşarısız olmuştur. Çinko kazanımına yönelik sülfürik asit ile liç testleri hem odasıcaklığında hem de yüksek sıcaklıklarda gerçekleştirilmiştir. Bu testler sırasında liçsüresi, H2SO4 konsantrasyonu, pülp yoğunluğu ve sıcaklık gibi çeşitliparametrelerin etkileri araştırılmıştır. Oda sıcaklığında ve 80 °C sıcaklıktaki 120dakikalık liç süresi sonrasındaki en yüksek çinko kazanım verimleri sırasıyla %80ve %89 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, evaluation of Kosovo-Artana Concentrator tailings with flotation andleaching method is aimed. The minerological analysis of sample showed thatsphalerite, galena, chalcopyrite and their oxidised forms are the main ore mineralsin the sample, while pyrite, illite, quartz, calcite and gypsum are the gangueminerals. The metal contents of the sample are 1.2% Zn, 0.75% Pb, and 0.06% Cu.Flotation tests to produce bulk concentrate of copper-lead and lead-zinc wereunsatisfactory. The recovery of the zinc with H2SO4 leaching were conducted bothat room temperature and at elevated temperature. The effects of various parameterssuch as leaching duration, concentration of H2SO4, pulp density and temperature onthe zinc metal recovery were examined. The maximum extraction of zinc was 80%and 89% at room temperature and at 80 °C respectively for 120 minutes leachingperiod.