Development of a UAV testbed
İHA test platformu geliştirilmesi
  1. Tez No: 285594
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN TEKİNALP, YRD. DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde akademik araştırmalarda ve lisans eğitiminde kullanılmak üzere bir İHA test platformugeliştirilmesi önerilmiştir. Ticari kullanıma hazır İHA ve otopilot sistemleri üzerineyapılan yerel ve uluslararası piyasa araştırmaları özgün, açık mimari ve modüler bir İHAtest platformu geliştirilmesine sevk etmiştir. Geliştirilen sistemin odak noktası İHA kontrolüüzerine eğitim ve AR-GE araştırmalarına destek olmaktır. Ticari kullanıma hazır aviyoniksistem ve test platformu olarak kullanılan hava aracı detaylı olarak anlatılmıştır. Sistem performansıyer testleri ve uçuşlu testlerle değerlendirilmiştir. Sistem test sonuçları, geliştirilensistemin, farklı uçuş kontrol algoritmalarının test edilmesinde kullanılabilecek fonksiyonelbir İHA test platformu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The development and testing for a UAV testbed to be used in academic research and undergraduateeducation is proposed in this thesis. Analysis on commercial off-the-shelf UAVsystems and autopilots lead to the development of a custom, open-architecture and modularUAV testbed. The main focus is to support research in UAV control field and education ofthe undergraduate students. The integration and use of commercial-off-the-shelf avionics andair vehicle are described in detail. System performance is examined both in flight and onthe ground. Results of the system tests show that the developed system is a functional UAVtestbed to be used in research of different flight control algorithms.