Arsenic speciation in fish by HPLC-ICP-MS
HPLC-ICP-MS ile balıkta arsenik türlendirmesi
- Tez No: 285593
- Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çeşitli marketlerden elde edilen balık örneklerınde katyon değiştirici kolon bağlı HPLC-ICP-MS ve izokrotik elüsyon kullanılarak arsenik türlendirme çalışması yapıldı. Nitrik asit ve peroksit karışımı kullanarak mikrodalga etüvde örnek çözülerek toplam As konsantrasyonu tayin edildi. Toplam As sonuçları.15-13 µg/g arasında bulundu. Arsenik türlendirme süresi toplam 12 dakika olarak belirlendi. Bu süre içinde monometil arsonik asit MA(V), dimetil arsinik asit DMA(V) ve Arsenobetain (AB) ayrıştırıldı. Balıklar için bulunan AB değeri sertifikalı referans madde olan CRM DOLT 4 (Köpekbalığı ciğeri) ile karşılaştırıldı. Her balık çeşidi için arsenik türlendirme çalışması yapıldı. Elde edilen AB konsantrasyonları 0.86-12.0 µg/g aralığında bulundu Balık örneklerinde bulunan arsenik miktarının çoğunu AB olduğu belirlendi. Bir örnekte AB'nin yanısıra DMA(V) da (0.40±0.03 µg/g) tayin edildi. Diğer balık örnekleri için DMA(V) tayin sınırının (0.21 µg/g) altında bulundu.
Özet (Çeviri)
Arsenic speciation in fish samples on the market was performed using isocratic elution with cation exchange column high performance liquid chromatography (HPLC) with inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS) detection. Total As concentrations were found by ICP-MS using samples digested by nitric acid-hydrogen peroxide solution using microwave oven digestion; the results were in the range of 1.15-12.6 µg/g. Separation of organic arsenicals, namely arsenobetaine (AB), dimethylarsinic acid (DMA) and monomethylarsonic acid (MA), have been achieved in 12 minutes. Freeze-dried samples were extracted by deionized water with a shaker system; the concentrations of AB and DMA in the extract was then determined using HPLC-ICP-MS. The accuracy of the method for determining AB concentration was confirmed using certified reference material (CRM), DOLT 4 (dog fish liver); for this CRM only preliminary data are available for AB. The arsenic compounds in 6 fish muscle samples were investigated. The predominant arsenic compound found in extracts was AB; the concentrations were in the range of 0.86-12.0 µg/g. DMA concentration was 0.40±0.03 µg/g in one of the samples; in the others it was below the limit of quantation (0.21 µg/g).