Adaptive control of guided missiles
Güdümlü füzelerin adaptif kontrolü
  1. Tez No: 285611
  2. Yazar: KADRİYE TİRYAKİ KUTLUAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez havadan karaya güdümlü bir füzenin ana uçuş kontrol sistemine çeşitliadaptif kontrol destek yapılarının uygulanmalarını ve analizini sunmaktadır. Buaraştırmada kullanılan füze modeli, kuyruk kısmında aerodinamik kontrolyüzeylerine sahiptir. Füzenin yunuslama ve yana dönme eksenlerinde ivmekomutları izleyerek ve yuvarlanma yönelimini sıfırda tutarak kayarak-dönmemanevraları yapması istenmektedir.İlk olarak, füzenin yunuslama eksenindeki kontrolü için, uçuş zarfındaki tek birnoktada, doğrusal kuadratik düzenleyici yöntemi ile bir ana otopilot tasarlanmıştır.Daha sonra bu ana otopilot, parametre kestiriminde Yapay Sinir Ağları kullananDoğrudan Modele Dayalı Uyarlamalı Kontrol yapısı ve L1 Uyarlamalı Kontrolyapısı ile desteklenmiştir. Füzenin tasarım noktasındaki doğrusallaştırılmış boyunamodeli kullanılarak, bu iki adaptif destek yapısının performansını analiz etmek içinbenzetimler yapılmıştır. Füze modeline belirsizlikler verilerek uyarlamalı destekyapılarının ana otopilot üzerindeki etkileri incelenmiştir.İkinci olarak, adaptif desteklerin 6 serbestlik dereceli doğrusal olmayan uçuşbenzetimlerindeki performansını analiz etmek için, füzenin yüksek güvenilirlikseviyesindeki bir benzetim yazılımı kullanılmıştır. Füzenin üç eksendeki kontrolüiçin uçuş zarfındaki tek bir noktada dinamik tersine çevrim yöntemi ile anaotopilotlar tasarlanmıştır. Tersine çevrim işleminde doğrusallaştırma dönüşümüuygulanmıştır. Daha sonra kabaca tasarlanmış olan bu ana otopilotlar L1 uyarlamalıkontrol elemanları ile desteklenmiştir. Uyarlamalı kontrol destek sistemininperformansı aerodinamik modelde hatalar olması ve girdi kazancının artmasıdurumunda test edilmiş ve benzetim sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis presents applications and an analysis of various adaptive controlaugmentation schemes to various baseline flight control systems of an air to groundguided missile. The missile model used in this research has aerodynamic controlsurfaces on its tail section. The missile is desired to make skid to turn maneuvers byfollowing acceleration commands in the pitch and yaw axis, and by keeping zero rollattitude.First, a linear quadratic regulator baseline autopilot is designed for the control of themissile acceleration in pitch axis at a single point in the flight envelope. This baselineautopilot is then augmented with a Direct Model Reference Adaptive Control (DMRAC)scheme using Neural Networks for parameter estimation, and an L1Adaptive Control scheme. Using the linearized longitudinal model of the missile atthe design point, simulations are performed to analyze and demonstrate theperformance of the two adaptive augmentation schemes. By injecting uncertainties tothe plant model, the effects of adaptive augmentations on the linear baseline autopilotare examined.Secondly, a high fidelity simulation software of the missile is used in order toanalyze the performance of the adaptive augmentations in 6 DoF nonlinear flightsimulations. For the control of the missile in three axis, baseline autopilots aredesigned using dynamic inversion at a single point in the flight envelope. Alinearizing transformation is employed during the inversion process. These coarselydesigned baseline autopilots are augmented with L1 adaptive control elements. Theperformance of the adaptive control augmentation system is tested in the presence ofperturbations in the aerodynamic model and increase in input gain, and thesimulation results are presented.