Adaptive aerodynamic control of guided missiles
Güdümlü füzelerin uyarlanır aerodinamik denetimi
  1. Tez No: 76509
  2. Yazar: UFUK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KERESTECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Aerodinamik olarak sürülen füzeler için dolaylı uyarlanır bir denetleyici tasarlanmıştır. Tasarım doğrusal bir füze modeli kullanılarak geliştirilmiş ve doğrusal olmayan füze modeline uygulanmıştır. Zamanla değişen füze parametrelerinin kestiriminde üstel unutma ile özyinelemeli enküçük kareler kestirim yöntemi kullanılmıştır. Doğrusal füze modelinde ısrarlı tahrikçi girdinin olmaması nedeniyle ortak değişinti kazancının üstel olarak artmasını önlemek için bir ortak değişinti yönetim algoritması önerilmiştir. Önerilen denetleyici farklı çevre koşulları altında zamanla değişen, doğrusal olmayan füze dinamikleri için bilgisayar benzetimleriyle sınanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT An indirect adaptive controller is designed for aerodynamically driven missiles. The design is developed using a linearized model of the missile and implemented on a nonlinear missile model Recursive least squares estimation method with exponential forgetting is used to estimate the time-varying missile parameters. A covariance management algorithm is suggested to prevent the exponential increase in covariance gain due to lack of persistently exciting input in the linear missile model The proposed controller is checked in computer simulations for time-varying nonlinear missile dynamics under different environmental conditions.