Route optimization for solid waste transportation using parallel hybrid genetic algorithms
Paralel hibrit genetik algoritmalarla katı atık taşınması için rota optimizasyonu
- Tez No: 285619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY, PROF. DR. ŞEBNEM DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Çevre Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Environmental Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Katı atık yönetimindeki taşıma safhası toplam maliyetin yaklaşık yüzde 60'ı ile 75'i arasındaki bölümü oluşturabileceğinden oldukça kritiktir. Bu nedenle, atık toplama aşamasındaki küçük çaplı bir ilerleme bile toplam maliyeti önemli miktarlarda düşürebilir. Her ne kadar Araç Rotalama Problemi (ARP) üzerinde oldukça fazla sayıda çalışma olsa da, mevcut çalışmaların çok büyük bir bölümü Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) ortamına entegre değildir ve dolayısıyla tek yönlü yollar ve U-dönüşleri gibi gerçek yol ağlarına ait kısıtlamaları dikkate almazlar. Bu çalışmada katı atık taşınması için atık toplama rotalarını optimize eden ve araç yükü ile yol eğiminin yakıt tüketimine etkisini de hesaba katan bir bilgisayar yazılımı geliştirilmiştir. İki farklı rotalama modeli önerilmiştir. İlk modelin amacı toplam katedilen mesafeyi, ikinci modelinki ise aracın yük durumu ve yol eğimine bağlı olan yakıt tüketimini minimize etmektir. İki yaklaşım arasında bir karşılaştırma yapılmıştır. İki modelin birbirinden farklı özelliklerde rotalar üretmesi beklenmektedir. Elde edilen sonuçlar tatmin edicidir. Mesafeyi optimize eden model daha kısa rotalar üretirken yakıt tüketimini optimize eden model biraz daha uzun fakat yüksek eğilimli yolları daha az yükle kateden rotalar üretmektedir. Elde edilen rotalar 3 boyutlu arazi modeli üzerinde gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
The transportation phase of solid waste management is highly critical as it may constitute approximately 60 to 75 percent of the total cost. Therefore, even a small amount of improvement in the collection operation can result in a significant saving in the overall cost. Despite the fact that there exist a considerable amount of studies on Vehicle Routing Problem (VRP), a vast majority of the existing studies are not integrated with GIS and hence they do not consider the path constraints of real road networks for waste collection such as one-way roads and U-Turns. This study involves the development of computer software that optimizes the waste collection routes for solid waste transportation considering the path constraints and road gradients. In this study, two different routing models are proposed. The aim of the first model is to minimize the total distance travelled whereas that of the second model is to minimize the total fuel consumption that depends on the loading conditions of the truck and the road gradient. A comparison is made between these two approaches. It is expected that the two approaches generate routes having different characteristics. The obtained results are satisfactory. The distance optimization model generates routes that are shorter in length whereas the fuel consumption optimization model generates routes that are slightly higher in length but provides waste collection on steeply inclined roads with lower truck load. The resultant routes are demonstrated on a 3D terrain view.