Estimation of specific flow duration curves using basin characteristics of rivers in eastern blacksea basin
Havza karakteristikleri kullanılarak doğu karadeniz havzasındaki nehirlerin özgül debi süreklilik eğrilerinin hesaplanması
- Tez No: 285620
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÜNAL ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Yeni ve yenilenebilir enerji kaynakları, iklim değişimine neden olan sera gazlarının ve enerji alanında dışa bağımlılığın azaltılması bakımından önemlidir. Bu kapsamda hidrolik enerji, enerji kaynakları içerisinde yararlanılması gereken öncelikli kaynaklardan biri olarak değerlendirilmektedir. Türkiye' de 26 havza mevcuttur ve bu havzalar içinde en önemlilerden biri üzerinde çok sayıda küçük Hidro Elektrik Santral Projesi bulunan Doğu Karadeniz Havzasıdır. Öte yandan havza üzerinde yeterli sayıda akım gözlem istasyonu bulunmamaktadır. Bu sebeple küçük hidroelektrik santrallerin proje debileri hesaplanırken şimdiye kadar genellikle alan oranı metodu kullanılmıştır. Bu çalışma; Doğu Karadeniz Havzası'nın bir parçası olan İyidere Havzası'nda kurulacak küçük hidroelektrik santraller için proje debisini 5 farklı akış yüzdesinde (5%, 10%, 15%, 20%, 25%) topoğrafik, meteorolojik, hidrolojik ve toprak-arazi kullanımı parametrelerle ilişkilendiren çok değişkenli lineer bir istatiksel model geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu çok değişkenli lineer istatiksel model geliştirilirken havza çevresi, havza çevresininana nehir uzunluğuna oranı, drenaj frekansı, ortalama havza eğimi, yıllık ortalama yağış miktarı ve yüzey akış eğri numarası parametre olarak kullanılmıştır. Model veri setleri için Temel Bileşen Analizi, Çoklu Regresyon Analizi ve Adımsal Regresyon Analizi yapılmıştır. Model sonucunda bulunan debiler için validasyon yapılmıştır. Validasyon sonucunda Adımsal Regresyon' la Çoklu Regresyon' a kıyasla, gözlemlenen debi değerlerine daha yakın değerler bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
New and renewable energy resources are important in view of reduction of greenhouse gasses causing climate change and in eliminating of dependence on foreign sources in energy respects. Within this context, hydraulic energy is evaluated as one of the prior energy resources that should be utilized. Turkey has 26 basins and Eastern Black Sea Basin is one of the most feasible basins with a lot of small hydroelectric power plants. In the other hand, there is not enough number of discharge gauging stations in the basin. For that reason, up to now generally area ratio method has been used to estimate the project discharges of small hydroelectric power plants. Objective of this study is to estimate ?the project discharge? which is corresponding to 5 flow percentiles (5%, 10%, 15%, 20%, 25%) depending on topographical, meteorological, hydrologic and soil-land cover parameters through developing a multilinear statistical model for İyidere Basin as a part of Eastern Black Sea Basin. Perimeter of the basin, the ratio of the basin perimeter to the main stream length of the same basin, the drainage frequency, the mean slope of basin,the mean annual precipitation and the curve number are the parameters that have been analysed for the multilinear statistical model. Principal Component Analysis, Multiple Regression Analysis and Stepwise Regression Analysis have been run for the data sets. For the computed discharges validation has been done. As a result of validation, it has been seen that the stepwise regression gives much closer discharge values to the observed values than the multiple regression results.